Jak przetrwać Święta bez rozstroju żołądka i dodatkowych 3 kilogramów? Wystarczy podejść do całego tego zamieszania z głową.
Potrawy, które goszczą na wigilijnym stole są uważane za postne. Zgodnie z tradycją, nie używa się do ich przyrządzania żadnych produktów pochodzenia zwierzęcego (smalcu, słoniny itp). Dlatego też potrawy przygotowywane zgodnie ze starymi recepturami powinny być z natury niskokaloryczne i bezpieczne dla naszego żołądka.
Wielkie dwudniowe jedzenie…
Po postnej Wigilii stajemy przed nie byle jakim wyzwaniem – przeżycia dwóch dni Świąt Bożego Narodzenia. Nie jest to okres łatwy. Wszelkie spotkania rodzinne, wspólne obiadki i podwieczorki, sprzyjają nadmiernemu spożywaniu pokarmów. Dodatkowym utrudnieniem jest, częsty w polskich domach, zwyczaj pozostawania za stołem przez cały dzień. Jeśli przenośmy się z miejsca na miejsce to tylko taksówką lub samochodem. A brak ruchu w przypadku tak dużego spożycia kalorii można uznać za zbrodnię ;-)
Kilka porad, które pomogą zdrowo przeżyć Święta:
1. Przede wszystkim zachowaj umiar w jedzeniu i piciu. Nie namawiam do obsesyjnego liczenia kalorii, bo byłoby to co najmniej karygodne, ale do nakładania pyszności z pomocą zdrowego rozsądku.
2. RUSZAJ SIĘ! Nie siedź tylko wyciągnij rodzinę lub przyjaciół na spacer, na sanki, na łyżwy, na narty. Jeśli dopisze śnieg to ulep z dziećmi bałwana lub urządźcie bitwę na śnieżki. Na pewno przysporzy Wam dużo więcej radości niż bierne siedzenie za stołem.
3. Jeśli jesteś zaproszony do domu, który nie znajduje się zbyt daleko od twojego idź piechotą. W końcu akurat w święta nie powinieneś się nigdzie spieszyć.
4. Nie opychaj się! Staraj się jeść wolno delektując się smakiem wybranych potraw.
5. Deseru nie jedz bezpośrednio po obiedzie, odczekaj trochę, daj organizmowi czas na strawienie dwudaniowego obiadku.
6. Unikaj alkoholu – najpierw alkohol zostanie spalony, a pozostały posiłek powędruje do magazynów organizmu.
Wesołych Świąt!