1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA
  4. >
  5. Wakacyjny reset. Jak to zrobić?

Wakacyjny reset. Jak to zrobić?

Wyjazd na urlop… Wreszcie! Ale nawet ten wyczekany – spędzony pod palmą czy na windsurfingu, romantyczny czy rodzinny, zagraniczny lub krajowy – nie zagwarantuje nam całkowitej regeneracji, jeśli odpoczywamy tylko podczas wakacji. Wtedy i one stają się źródłem stresu a nie jedynie przyjemności.

Płatna współpraca z marką Fitbit

#Summer ready to nasza przedwakacyjna akcja, w której wspólnie z marką Fitbit zachęcamy do tego, żeby wakacje były czasem przyjemności. By tak się stało, konieczna jest zmiana złych nawyków, które zakłócają codzienną regenerację oraz zadbanie o siebie na co dzień, a nie tylko od święta. Pozwólmy nowym technologiom nas w tym wesprzeć.

Właśnie zaczęło się lato, co daje nadzieję, że odpoczniemy. Aż 77 proc. z nas – jak wynika z badania przeprowadzonego przez Ipsos na zlecenie marki Fitbit – relaksuje się i regeneruje podczas wakacyjnych podróży i deklaruje, że wywołują one u nich pozytywne emocje. Jednak blisko jedna czwarta Polaków w związku z organizacją wyjazdu ma również negatywne odczucia, a 7 proc. uważa, że jest to jedynie źródło stresu. Denerwują się zwłaszcza osoby samotne i w trudnej sytuacji materialnej.

Kiedy wyjazd stresuje

Okazuje się, że nie dla wszystkich wakacje są jedynie przyjemnością – single częściej niż inni odczuwają presję związaną z wyglądem podczas ich trwania. Ponad 70 proc. z nas twierdzi, że inne osoby na plaży wyglądają lepiej. Czujemy też presję, żeby być w miejscach uważanych za atrakcyjne.

Wakacje generują stres z wielu powodów – osoby zapracowane, które życiu zawodowemu poświęcają więcej niż 40 godzin tygodniowo oraz Polacy w wieku od 18 do 29 lat martwią się, czy w ogóle dostaną urlop. Ci najmłodsi urlopowicze – jak już im się to uda – przed wyjazdem często odczuwają nerwowość, która objawia się bólami głowy i brzucha. Z kolei osoby starsze są nadmiernie pobudzone. Aż 80 proc. Polaków na kilka dni przed wyjazdem odczuwa zdenerwowanie, które objawia się między innymi wahaniami nastroju i bezsennością. Wyniki badań (1) są dowodem, że wakacje – chociaż w założeniu mają być remedium na zmęczenie i napięcie – nie są wystarczające, by zniwelować skutki całorocznego stresu, a mogą je nawet dodatkowo nasilać. Z dobrodziejstw letnich wyjazdów w pełni skorzystamy, jeśli wybierzemy się na nie w dobrej formie fizycznej i psychicznej. Wtedy dodadzą jeszcze więcej energii i przyjemności.

3 zdrowe nawyki

Życie składa się z poszczególnych dni a o jakości każdego dnia decydują codzienne nawyki. Na to, że są zdrowe, wpływają trzy czynniki – bieżąca regeneracja organizmu, zdrowy sen i systematyczna aktywność ruchowa. Jeśli potrafimy odpoczywać, odpowiednio się wysypiamy i nie zapominamy o ruchu, dajemy sobie to, co najlepsze – zapewniamy dłuższe życie w dobrej kondycji. Aktywność i nocną regenerację kocha nie tylko nasze serce, ale i każda komórka w ciele, a także mózg z układem nerwowym. Tyle teorii potwierdzonej badaniami naukowców, wprowadzanie w życie zdrowych nawyków to już zupełnie inna historia. Nie zawsze nam to wychodzi, ponieważ statystyczny Polak żyje o 4 lata krócej niż mieszkaniec Europy, a Polska jest zaliczana do krajów wysokiego ryzyka chorób cywilizacyjnych – sercowo-naczyniowych, metabolicznych i nowotworowych. Ich przyczyny upatruje się przede wszystkim w braku umiejętności obniżania poziomu stresu, co przekłada się również na problemy ze snem, apatię, depresję i stany nerwicowe. (2)

Deficyt odpoczynku

Rzeczywistość ostatnio nas nie rozpieszcza – pandemia ze wszystkimi jej psychicznymi i ekonomicznymi skutkami, wojna tuż za naszą granicą i globalny kryzys ekonomiczny wpływają na każdego z nas i nie jest to wpływ pozytywny. Doskonale zdajemy sobie sprawę, że potrzebujemy odstresowania – obniżenia napięcia, które towarzyszy nam każdego dnia, by organizm służył nam tak, żebyśmy mogli w pełni cieszyć się dobrą formą. Czujemy jednak niepewność jutra, która sprawia, że nasz mózg permanentnie znajduje się w stanie gotowości do walki lub ucieczki. Nadziei upatrujemy w wakacjach – szansy na to, że zatrzymamy się wreszcie i odetchniemy. Wyjazd nie uwalnia jednak od lęków – wydatki są głównym zmartwieniem Polaków w kontekście wakacji. Stresuje nas też zła pogoda, wizje kłótni z bliskimi, kontakt z pracy oraz zgubienie telefonu czy dokumentów. Poza tym – jak sprawdziła podczas swoich badań (3) firma Fitbit – odpoczynek nie starcza na długo. Ponad połowa nie czuje, że w ogóle była na wakacjach zaledwie kilka dni po powrocie do domu – tak duży mamy deficyt odpoczynku.

Żeby nie nakręcać spirali stresu, potrzeba jest codzienna regeneracja organizmu. U źródeł większości problemów ze zdrowiem, też tych związanych z podniesionym poziomem lęku, leży brak umiejętności obniżania poziomu stresu. Aby skutecznie zmienić życie na lepsze, potrzebne jest wprowadzenie zdrowych nawyków. Gdy jesteśmy w błędnym kole negatywnych emocji, czujemy narastające wyczerpanie i źle śpimy, trudno nam ruszyć się kanapy, kiedy wreszcie mamy chwilę wolnego. Zysk z tego rodzaju odpoczynku jest jednak chwilowy. Kiedy włączymy serial, nie uwalniają się w organizmie – dopamina, serotonina, noradrenalina, endorfiny – które poprawiają nastrój i dają energię do działania. Ich poziom podnosi się podczas ruchu, ale zmobilizowanie się do zmiany trybu życia jest zbyt trudne.

Inteligentni pomocnicy

Nieocenionym wsparciem w procesie eliminacji złych przyzwyczajeń okazują się nowe technologie. Smartwatche i trackery Fitbit umożliwiają skrupulatne monitorowanie organizmu – jakości snu oraz aktywności fizycznej. Profil Snu analizuje długość snu, jego fazy oraz momenty przebudzania co ma bezpośrednie przełożenie na efektywność w ciągu dnia. Zebrane dane pozwalają także lepiej zapanować nad higieną snu. Z kolei, dzięki trybom sportowym możliwe jest kontrolowanie podstawowych statystyk treningu, co wpływa motywująco na regularny ruch. Całodobowe monitorowanie zmienności rytmu serca, temperatury skóry, nasycenia krwi tlenem (SpO2), tętna spoczynkowego, oddechu oraz informacje o poziomie aktywności fizycznej, śnie i samopoczuciu – pozwalają zrozumieć, jak pracuje nasz organizm a nawet odpowiednio wcześnie wykryć ewentualne problemy ze zdrowiem. Marka Fitbit znalazła sposób na to, żeby wiedza dotycząca wpływu aktywności na zdrowie stała się osobistą historią każdego z nas, a nie teorią naukową.

Przypisy:
(1), (3) Badanie Ipsos dla marki Fitbit
(2) kgiz.sgh.waw.pl/ dostęp, 25 maja 2023. Organizatorami I Międzynarodowego Kongresu Gospodarka i zdrowie, który odbył się w dniu 18 kwietnia 2023 roku byli: Szkoła Główna Handlowa w Warszawie, Fundacja Gospodarki i Administracji Publicznej, Miasto Stołeczne Warszawa.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze