1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA
  4. >
  5. PGE wspiera polską kulturę

PGE wspiera polską kulturę

Oddział Sztuki Dawnej w Gdańsku (Fot. Andrzej Leszczyński/materiały partnera)
Oddział Sztuki Dawnej w Gdańsku (Fot. Andrzej Leszczyński/materiały partnera)
PGE Polska Grupa Energetyczna została mecenasem Muzeum Narodowego w Gdańsku. Jest to już piąte muzeum narodowe, które dołączyło do projektu wspierającego polską sztukę i kulturę – PGE Kulturalna Grupa Energetyczna.

Kultura na najwyższym poziomie

Muzeum Narodowe w Gdańsku jest jednym z najstarszych w Polsce, a jego zbiory liczą ponad 60 tys. eksponatów. To właśnie tu możemy podziwiać słynny „Sąd Ostateczny” Hansa Memlinga oraz obrazy mistrzów europejskich takich jak: Peter Bruegel Młodszy, Jan Brueghel Starszy, Jacob Swanenburgh, Paul Vredeman de Vries. Muzeum posiada zbiór rycin Albrechta Dürera i Rembrandta oraz dzieła polskich artystów m.in. Jana Matejki, Olgi Boznańskiej, Aleksandra Gierymskiego, Władysława Podkowińskiego i Jacka Malczewskiego. W kolekcji dzieł sławnych Europejczyków znajdziemy prace Güntera Grassa, Georga Braque'a, Wassilego Kandinskiego i Marca Chagalla. Muzeum Narodowe w Gdańsku to ważna placówka kulturalna, dlatego PGE postanowiła włączyć ją do swojego projektu PGE Kulturalna Grupa Energetyczna, który otacza opieką aż 22 insty­tucje kultury w Polsce – najznakomitsze muzea, filharmonie i opery (Muzeum Narodowe w Warszawie, Muzeum Narodowe w Krakowie, Zamek Królewski na Wawelu, Muzeum Narodowe w Lublinie, Muzeum Narodowe w Kielcach, Muzeum Narodowe w Gdańsku oraz 16 filharmonii i instytucji muzycznych).

Oddział „Zielona Brama” w Gdańsku (Fot. Grzegorz Nosorowski/materiały partnera) Oddział „Zielona Brama” w Gdańsku (Fot. Grzegorz Nosorowski/materiały partnera)

„Od pół roku Muzeum Narodowe w Gdańsku jest instytucją w 100 proc. prowadzoną przez MKiDN. Polska polityka kulturalna znajduje się dziś na zupełnie innym etapie rozwoju. Dzięki zwiększeniu o 100 proc. budżetu resortu kultury instytucje mają większe szanse rozwoju. W to wszystko wpisuje się udział spółek skarbu państwa. Działania te są uzupełniane poprzez zaangażowanie mecenasów, którzy wspierają polską kulturę nie tylko z powodu społecznej odpowiedzialności biznesu, ale także z poczucia wspólnoty narodowej. Dziękuję PGE za wsparcie, dzięki któremu Muzeum Narodowe w Gdańsku będzie mogło rozwijać wiele nowych inicjatyw” – mówi prof. dr hab. Piotr Gliński, minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

„PGE stale zwiększa swoje zaangażowanie w promocję polskiej kultury i dziedzictwa narodowego. Dzisiaj rozpoczynamy współpracę z Muzeum Narodowym w Gdańsku – jedną z najstarszych instytucji muzealniczych w Polsce i największą instytucję kultury na Pomorzu. W ramach współpracy PGE będzie nie tylko patronować wystawom i wydarzeniom muzealnym, ale przede wszystkim prowadzić projekty edukacyjne, otwierające bramy Muzeum na wszystkie grupy odbiorców” – stwierdził Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

Oddział „Muzeum Hymnu Narodowego” w Będominie (Fot. Grzegorz Nosorowski/materiały partnera) Oddział „Muzeum Hymnu Narodowego” w Będominie (Fot. Grzegorz Nosorowski/materiały partnera)

Zachęcanie do bywania

W ramach współpracy z Muzeum Narodowym w Gdańsku, PGE obejmie mece­natem wszystkie wydarzenia, wystawy i projekty specjalne organizowane w sie­dzibie głównej, jak i w jego oddziałach: Oddziale Sztuki Nowoczesnej w Pałacu Opatów w Gdańsku Oliwie, Oddziale Etnografii w Spichlerzu Opackim, Oddziale „Zielona Brama”, Muzeum Hymnu Narodowego w dworku Józefa Wybickiego w Będominie koło Kościerzyny, Muzeum Tradycji Szlacheckiej w Waplewie Wielkim oraz NOMUS – Nowym muzeum sztuki. PGE będzie realizować szereg projektów edukacyjnych i kulturalnych, mających na celu zachęcenie różnych grup publiczności – dzieci, młodzieży, dorosłych i seniorów – do udziału i korzystania z bogatej oferty wydarzeń muzealnych. Promowanie placówek kulturalnych, którego podjęła się Grupa PGE wynika z głębokiego przekonania, że kultura jest dla wszystkich, a kontakt z nią rozwija wyobraźnię i inspiruje. W 2023 roku na zlecenie PGE, firma Brainlab przeprowadziła badania dotyczące m.in. aktywności kulturalnej wśród dzieci i młodzieży. Okazało się, że tylko co trzecie dziecko interesuje się kulturą i sztuką, odwiedza kina, muzea i teatry. Wyniki pokazują, że inicjatywy, jak te realizowane przez PGE, są bardzo potrzebne.

Hans Memling – Sąd Ostateczny (fFot. Muzeum Narodowe w Gdańsku/materiały partnera) Hans Memling – Sąd Ostateczny (fFot. Muzeum Narodowe w Gdańsku/materiały partnera)

Jeszcze bliżej sztuki

PGE aktywnie wspiera kulturę poprzez mecenaty, zachęcając do kontaktu ze sztuką oraz wspierając inicjatywy edukacyjne, których celem jest zapewnienie do niej powszechnego dostępu. W 2022 roku w instytucjach kultury współpra­cujących z PGE zorganizowano ponad 6 tys. wydarzeń, w których wzięło udział blisko 6 mln osób. Dodatkowo, w muzealnych programach edukacyjnych pod patronatem PGE, wzięło udział ponad 960 tys. dzieci. Oznacza to, że co czwarty uczeń w Polsce wziął udział w zajęciach z dziedziny kultury, które zostały zreali­zowane ze wsparciem PGE.

Oddział „Muzeum Tradycji Szlacheckiej. Pomorski Ośrodek Kontaktów z Polonią” w Waplewie Wielkim (Fot. Andrzej Leszczyński/materiały partnera) Oddział „Muzeum Tradycji Szlacheckiej. Pomorski Ośrodek Kontaktów z Polonią” w Waplewie Wielkim (Fot. Andrzej Leszczyński/materiały partnera)

Współpraca reklamowa

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze