1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA
  4. >
  5. Jak korzystać z prądu, aby zaoszczędzić? Wypróbuj tych 5 sposobów

Jak korzystać z prądu, aby zaoszczędzić? Wypróbuj tych 5 sposobów

Szukasz oszczędności? Zastanawiasz się, jak odciążyć domowy budżet? Przeanalizuj, na co wydajesz najwięcej. Sprawdź też swoje rachunki za prąd i jeśli to możliwe, zoptymalizuj wydatki. Przedstawiamy Ci 5 prostych i skutecznych sposobów, jak zaoszczędzić na energii elektrycznej.

Wybierz najlepszą taryfę dla siebie

Jednym z najskuteczniejszych sposobów na obniżenie rachunków za energię elektryczną jest zmiana taryfy. Taryfa prądu to plan cenowy określający wysokość stawki za kWh. Najpopularniejsza wśród Polaków jest taryfa jednostrefowa G11, ze stałą stawką przez całą dobę.

Taryfa G11 jest elastyczna i wygodna – możesz swobodnie korzystać z energii, nie zmieniając swoich przyzwyczajeń. Nie zapominajmy jednak, że dostępne są także taryfy dwustrefowe, czyli G12 i G12w. Oferują one niższe stawki za kWh w tzw. drugiej strefie, czyli w danych przedziałach godzinowych.

Jeśli gotujesz, sprzątasz albo włączasz zmywarkę po 22.00 lub przed 6.00, zastanów się nad taryfą G12 – z tańszą energią w nocy oraz przez 2 godziny w ciągu dnia, zazwyczaj między 13.00 a 15.00. Z kolei G12w to tzw. taryfa weekendowa – zapłacisz mniej za prąd pobierany w nocy, a także przez cały weekend, od 22.00 w piątek do 6.00 w poniedziałek.

Jeżeli zatem zużycie energii elektrycznej w Twoim domu jest najwyższe we wskazanych dniach i godzinach, zmiana taryfy G11 na taryfę dwustrefową pozwoli Ci zaoszczędzić. Pamiętaj jedynie, aby tak zaplanować swój dzień i tydzień, aby faktycznie korzystać ze sprzętów AGD i RTV w godzinach drugiej strefy.

Świadomie korzystaj z oświetlenia

Prawdopodobnie wszyscy wiemy, że tradycyjne żarówki warto zastąpić ich LED-owymi odpowiednikami. Według danych producentów LED-y dają taką samą ilość światła, zużywając przy tym 80% mniej prądu.

Wymiana żarówek to jednak nie wszystko, co możesz zrobić. Pomyśl o zainstalowaniu oświetlenia z czujnikami ruchu, szczególnie w korytarzu oraz łazience i toalecie. Dzięki temu oświetlenie włączy się dopiero wtedy, kiedy zbliżysz się do drzwi lub wejdziesz do pomieszczenia. To prawdziwy game changer dla zapominalskich!

Jeśli czujniki ruchu nie sprawdzą się w Twoim domu, popracuj nad nawykami – swoimi i domowników. Przede wszystkim wyłączaj światło, kiedy tylko wychodzisz z pokoju. Słyszałeś, że przez to LED-y szybciej się zużywają, a do tego psują? To mit!

Ponadto staraj się maksymalnie wykorzystywać światło dzienne. Po pierwsze, to zdrowe. Po drugie, naturalne światło nic nie kosztuje. Jeśli pracujesz lub uczysz się w domu, ustaw biurko jak najbliżej okna.

Popracuj nad swoimi nawykami

Aby zmniejszyć rachunki za prąd, często wystarczą drobne zmiany. Zacznij od wyłączania urządzeń, zamiast zostawiać je w trybie gotowości. Telewizor czy komputer zużywa energię także wtedy, gdy z nich nie korzystasz. Dobrym pomysłem jest też zredukowanie czasu spędzanego przed ekranem. Poza tym pamiętaj o wyjmowaniu ładowarki z gniazdka, kiedy tylko naładujesz telefon.

Gotujesz wodę na kawę? Wlej do czajnika elektrycznego tyle wody, ile potrzebujesz – nie więcej. Szukasz czegoś w lodówce? Nie zastanawiaj się zbyt długo, na co masz ochotę. Aby utrzymać optymalną temperaturę, urządzenie zużyje sporo prądu.

Zastanów się również, w jaki sposób korzystasz ze zmywarki oraz pralki. Włączaj urządzenia dopiero wtedy, kiedy są w pełni załadowane. Częste używanie sprzętów to większy pobór prądu, a także wody.

Poza tym unikaj nadmiernego korzystania z klimatyzacji i ogrzewania elektrycznego. Jeśli na zewnątrz nie ma upałów, może wystarczy, że intensywnie przewietrzysz pomieszczenie? Zimą z kolei staraj się nie przegrzewać domu – 20-21°C to temperatura, w której będziesz czuł się komfortowo, a jednocześnie unikniesz nadmiernej konsumpcji energii.

Regularnie czyść i serwisuj urządzenia gospodarstwa domowego – ma to wpływ na ich wydajność i tym samym zużycie prądu. Przykładowo zakurzony tylny panel lodówki może obniżyć jej wydajność o kilka procent.

Wybieraj energooszczędne urządzenia

Czym się kierować przy wyborze nowych sprzętów AGD i RTV? Przede wszystkim ich klasą energetyczną. Im wyższa klasa energetyczna, tym mniej energii pobierają urządzenia. Chociaż cena energooszczędnych sprzętów może być wyższa, oszczędności na rachunkach za prąd zrekompensują te wydatki.

Od 2021 roku obowiązują nowe klasy energetyczne: od A do G. Najbardziej energooszczędne są sprzęty oznaczone kolorem zielonym oraz literą A, B oraz C.

  • A – jest zarezerwowana dla najbardziej zaawansowanych sprzętów, o najmniejszym zużyciu prądu,
  • B i C – to odpowiedniki klasy A+++, czyli nadal bardzo energooszczędne.

Pamiętaj jednak, aby nowe sprzęty kupować dopiero wtedy, kiedy stare odmówią posłuszeństwa lub w przypadku, gdy zużycie energii znacznie odbiega od standardu. Możliwe bowiem, że okres zwrotu z inwestycji w energooszczędne urządzenia będzie trwał bardzo długo.

Oszczędzanie energii wymaga zmiany przyzwyczajeń. Jednak gwarantujemy, że nawet tego nie odczujesz! Wystarczy, że odpowiednio zaplanujesz swoje obowiązki domowe, a do tego wyrobisz sobie dobre nawyki dotyczące korzystania ze sprzętów RTV i AGD. Wybieraj energooszczędne urządzenia, zastanów się nad czujnikami ruchu i utrzymuj optymalną temperaturę we wnętrzu – dzięki temu zaoszczędzisz na rachunkach i odciążysz domowy budżet.

Współpraca reklamowa

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze