W czasie ciąży możemy spacerować, pływać, uprawiać nordic walking lub ćwiczyć w domu. Należy pamiętać o przestrzeganiu pewnych reguł.
Zasada pierwsza to pozwolenie wydane przez lekarza prowadzącego ciążę na wykonywanie ćwiczeń. Po drugie podczas ćwiczeń należy pamiętać o normalnym, spokojnym, regularnym oddechu. Nie należy ćwiczyć po jedzeniu, ćwiczymy w dobrze przewietrzonym pokoju, przy otwartym oknie lub na świeżym powietrzu, wskazany jest wygodny, luźny ubiór nieograniczający ruchów.
Pamiętaj, by unikać ćwiczeń związanych z silnymi wstrząsami ciała np. podskoków, skoków, zeskoków, dźwiganiem ciężarów i ćwiczeń siłowych, należy pamiętać o stopniowaniu wysiłku fizycznego, przechodząc od ćwiczeń łatwiejszych do trudniejszych. Wybierz porę dnia, w której temperatura powietrza nie przekracza 20°C.
Najodpowiedniejsza do ćwiczeń jest pozycja siedząca, leżenie na lewym boku oraz klęk podparty. Podczas ćwiczeń w zasięgu ręki powinna być niegazowana woda mineralna, a w razie jakichkolwiek dolegliwości należy zrezygnować z zaplanowanej aktywności. Ćwiczymy 3-5 razy w tygodniu, po zakończeniu gimnastyki odpoczywamy i uzupełniamy płyn.
Po co ćwiczyć?
Celem ćwiczeń wykonywanych w ciąży jest: zwiększenie ruchomości kręgosłupa i stawów biodrowych, osiągnięcie poprawy wytrzymałości i wydajności organizmu, w tym: poprawa krążenia, zwiększenie wentylacji płuc oraz zapobieganie obrzękom, wzmocnienie oraz rozciągnięcie mięśni brzucha i dna miednicy, a także umiejętność sprawowania samokontroli nad poszczególnymi grupami mięśni całego organizmu i w przypadku zaistnienia potrzeby wyrobienie nawyku ich rozluźniania.
Jak ćwiczyć?
Od początku należy zwracać uwagę na prawidłową postawę ciała (w ten sposób wyrabiasz nawyk utrzymywania odpowiedniej postawy podczas stania, chodzenia i siedzenia oraz zachowujesz dogodny układ ciała przy wykonywaniu prac domowych).
W pozycji stojącej: stopy powinny być ustawione równolegle w niewielkiej odległości od siebie co ułatwi równomierne rozłożenie ciężaru ciała na obie stopy. Nogi w kolanach wyprostowane, brzuch wciągnięty, mięśnie pośladków lekko napięte. Ramiona opuszczone swobodnie, głowa trzymana prosto, plecy proste, barki lekko cofnięte.
Dalsza część artykułu oraz ćwiczenia na stronie .