Wciąż mają swoje 5 minut w kosmetyce. Skutecznie potrafią rozprawić się z najczęstszymi problemami cery – utratą blasku i jędrności, suchością skóry czy niedoskonałościami. Których kwasów szukać w kosmetykach? Na jakie zabiegi z kwasami warto się wybrać? Odpowiedzi szukaj poniżej!
Kwas salicylowy – na niedoskonałości
Właściwości złuszczające, przeciwbakteryjne i przeciwgrzybiczne - to tylko niektóre z jego zalet. Usuwa martwe komórki oraz posiada zdolność wnikania w głąb skóry, głęboko ją oczyszczając. Efekt? Odblokowane pory, zatrzymany proces tworzenia się wszelkich wyprysków, a także nieoceniona pomoc w oczyszczeniu zaskórników. Polecany przede wszystkim osobom, które borykają się z niedoskonałościami skóry, takimi jak trądzik. Zwiększa penetrację innych substancji aktywnych oraz doskonale przygotowuje skórę do zabiegów mikrodermabrazji.
Kwas hialuronowy – kwas młodości
Jest jednym z najczęściej pojawiających się kwasów nie tylko w kosmetykach pielęgnacyjnych, ale także w podkładach czy bazach pod makijaż. Jego pokłady występują naturalnie w organizmie. Gdy zaczyna nam go brakować, skóra wysusza się, a zmarszczki pogłębiają. Krem z dodatkiem kwasu hialuronowego nawilży skórę, a także pomoże wygładzić i wypełnić zmarszczki oraz linie. Stosowany pod oczy widocznie zredukuje cienie. Główne działanie? Nawilżające i przeciwzmarszczkowe.
Kwas askorbinowy – (po)moc witaminy C
Kwas askorbinowy, potocznie witamina C, nie tylko chroni przed infekcjami, ale również odpowiada za młody wygląd skóry. Wpływa na produkcję kolagenu, wzmacnia naczynia krwionośne i zapobiega szkodliwemu działaniu wolnych rodników. To jeden z silniejszych przeciwutleniaczy, od wielu lat stosowany w kosmetologii – nie tylko w profilaktyce przeciwstarzeniowej – ale również jako skuteczny środek na oznaki już starzejącej się skóry i towarzyszące jej zmarszczki czy zmiany pigmentacyjne. Pomaga wyrównać koloryt oraz zmniejszyć widoczne przebarwienia.
Kwas ferulowy – antidotum na nadmierne promieniowanie
W kosmetyce znalazł zastosowanie głównie dzięki silnym właściwościom antyoksydacyjnym. Redukuje linie mimiczne, drobne zmarszczki oraz przebarwienia. Wspomaga też odwodnioną skórę. Posiada działanie przeciwzapalne, a najnowsze badania wskazują, że zapobiega także nowotworowi skóry. Jego ogromną zaletą jest zdolność absorbowania promieniowania słonecznego w pełnym zakresie UVB (między 280 a 320 nm) i częściowo UVA (między 320 a 340 nm). Co więcej, bierze udział w odbudowie macierzy skóry, poprzez stymulację syntezy kolagenu i elastyny.
Kwasy hydroksylowe – mistrzowie zaawansowanego złuszczania
Kwasy hydroksylowe dzielą się na: alfa-hydroksykwasy (AHA), beta-hydroksykwasy (BHA) oraz poli-hydroksykwasy (PHA). Kwasy AHA mają najsilniejsze działanie, więc ich stosowanie wiąże się z największym ryzykiem podrażnień, ale i najbardziej widocznymi efektami odmładzającymi oraz oczyszczającymi. Najłagodniejsze są te z grupy PHA, które świetnie sprawdzą się dla osób chcących odświeżyć oraz nawilżyć cerę. Dla osób ze zmianami trądzikowymi polecane są preparaty zawierające kwasy BHA oraz AHA.