1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Moda i uroda

Kimono – nowa marynarka. Inspiracje ze światowych wybiegów i od polskich marek

Tokyo street fashion, Jotaro Saito (Fot. ImaxTree)
Tokyo street fashion, Jotaro Saito (Fot. ImaxTree)
Zobacz galerię 23 zdjęcia
Choć prawdziwy renesans przechodziły już kilka lat temu, nadal nie wychodzą z mody. Kimona, niegdyś tradycyjny japoński strój, stały się współcześnie nadzwyczaj pożądanym elementem garderoby. Jak je nosić?

Ich początki sięgają ponad tysiąc lat wstecz. Kimona po raz pierwszy zaczęły być bowiem noszone w japońskim okresie Heian (794–1185), a wraz z nadejściem kolejnego okresu, Kamakura, stały się już strojem codziennym. Wtedy też zaczęto tworzyć je w różnych kolorach, związanych z porami roku, płcią, a czasem z więzami politycznymi i rodzinnymi. Zmieniały się też materiały, z których je szyto.

(Fot. iStock) (Fot. iStock)

Od XVII wieku sztuka wyrobu kimon w Japonii stała się wyspecjalizowanym rzemiosłem, a niektóre z nich były traktowane jako dzieła sztuki i mogły kosztować więcej niż dom rodzinny. Tradycyjnie są bowiem wykonywane z najdroższych tkanin, takich jak jedwab i len, a ich szwy i krawędzie muszą być wykańczane ręcznie. Czasochłonne są także nakładane na nie wzory, malowane ręcznie lub tworzone przy pomocy precyzyjnego farbowania fragment po fragmencie. Właśnie dlatego Japończycy zachowywali swoje najcenniejsze kimona i przekazywali z pokolenia na pokolenie. Ich popularność z czasem zaczęła jednak przemijać. Wyszły z mody na przełomie XIX i XX wieku, kiedy powszechne stało się przejmowanie zachodniego stylu ubierania się.

Na ich powrót nie trzeba było jednak długo czekać. Pod koniec lat 90. moda na kimona powtórnie obiegła nie tylko Japonię, ale też cały świat, a przyczyną tego było ogromne zainteresowanie kulturą japońską. Od tamtego czasu projektanci z całego świata tworzą je w coraz to nowszych wersjach – od klasycznych i eleganckich aż po zupełnie nieformalne, w ekstrawaganckich wzorach.

Tokyo street fashion (Fot. ImaxTree) Tokyo street fashion (Fot. ImaxTree)

Warto dodać, że w Kraju Kwitnącej Wiśni nie straciły jednak zupełnie wynikającej z tradycji szlachetności. Nadal nosi się je na specjalne okazje, takie jak śluby, pogrzeby i ceremonie picia herbaty. Są też ciągle ściśle związane z manierami i odzwierciedlają formalność danej okazji. Założenie odpowiedniego kimona jest w Japonii sposobem na okazanie szacunku i wdzięczności, a rangę, formalność i status wydarzenia można wyrazić poprzez projekt, styl i kolor kimona, a nawet sposób, w jaki jest zawiązane. Co ciekawe, tradycyjnie kimona powinny być zawsze noszone lewą stroną do prawej – odwrotne wiązanie praktykuje się wyłącznie osobom zmarłym.

Wciąż w Japonii można nabyć kimona, które kosztują krocie. Najdroższe opcje są jednak zwykle zarezerwowane na ważne okazje, a powszechnie dostępne są ich bawełniane wersje w przystępnych cenach. I właśnie taka nieformalna wersja króluje teraz na ulicach wielu miast, również naszego kraju. Oto kilka inspiracji noszenia kimon oraz przykłady polskich marek, które mają je w swojej ofercie.

Kimono – sukienka i marynarka

Najczęściej nosi się je teraz jako sukienkę lub okrycie wierzchnie – zamiast marynarki. Charakterystyczny dla kimona oversize sprawia, że niemal każdy typ sylwetki wygląda w nim dobrze. Można je przewiązać paskiem lub nosić bez, jako narzutka lub długa tunika. Takie kimona znajdziemy w ofercie między innymi: Jo.S, Wasalaa, breath.clothing.

Wersja krótka

Kimono w krótszej wersji świetnie pasuje do jeansów i spodni z wysokim stanem. Nadaje wtedy stylizacji niezobowiązujący, luźny charakter. Takie kimona można kupić między innymi w: Elleve.concept, Jo.S, Pracownia Krawiecka Aldona.

Naturalnie piękne

Len, muślin i wiskoza to materiały, które dodają kimonom lekkości i zwiewności. Świetnie sprawdzą się latem – w upalne dni w mieście lub jako narzutka na plażę na wakacyjnym wyjeździe. Takie kimona oferują między innymi: Brunoszka i Muuv.Apparel.

Full colour

Dla tych, którzy kochają kolory lub pragną przełamać swoją szafę czymś ekstrawaganckim, ale w dobrym guście. Kolorowe i wzorzyste kimona to wybór idealny na lato. Kimona we wszystkich kolorach świata oferują między innymi: yellow.meadow, eteru.store i Kulta.

Kimono w tylu boho

Zwiewne, lekkie jak chmurka, pełne kwiatów, wzorów i kolorów. Kimona w stylu boho sprawiają, że czujemy się w nich nadzwyczaj swobodnie i wyjątkowo. Znajdziemy je między innymi w ofercie marki Mybohemiansisters.

Małe dzieło sztuki

Są też takie, które – tak jak japońskie pierwowzory – powstają z najszlachetniejszych materiałów i są ozdabiane ręcznie. W ofercie marki Hawrot znajdziemy unikatowe kimona, które powstały w wyniku kolaboracji z muzykami, ilustratorami, fotografami czy twórcami łączącymi sztukę nowoczesną i tradycyjne formy artystyczne.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze