fbpx

BANAIS – wyrazisty akcent na modowej mapie

BANAIS – wyrazisty akcent na modowej mapie
fot. materiały prasowe

Zaskakujące formy i geometryczne inspiracje. Ostre cięcia i color blocking. Wszystko dopełnione świeżym spojrzeniem, niebanalnym pomysłem i wizją płynącą prosto z serca. Taka jest marka BANAIS.
Zuzanna Banasińska to młoda, początkująca projektantka, która stworzyła markę BANAIS. Jej pierwsza kolekcja to autorska interpretacja szeroko pojętego stylu. Potrzeba projektowania zrodziła się u Zuzanny z chęci wypracowania własnego, niepospolitego sposobu ubierania się, którego projektantka nie mogła osiągnąć, korzystając z oferty dostępnej w zwykłych sklepach.

W stylu wyrażają się nie tylko nasze upodobania estetyczne, ale także nasza osobowość, intelekt, a nawet filozofia życiowa. Osoba mająca styl jest wyrazista, określona, coś nam o sobie mówi. Styl budujemy strojem, dodatkami, ale oczywiście także sposobem noszenia, zachowania. Dopiero, gdy wszystkie te elementy harmonijnie współgrają ze sobą, można mówić o autentycznym stylu, a nie wykalkulowanej kreacji” – mówi Zuzanna.

To właśnie chciała pokazać w swojej premierowej kolekcji, która jest bardzo geometryczna i charakteryzuje się grą kolorów oraz licznymi wycięciami i nacięciami w zaskakujących miejscach. W wielu projektach z tej kolekcji zastosowany został lejący się materiał ecru, który pięknie układa się na sylwetce i podkreśla jej walory.

Komu projektantka dedykuje kolekcję? Ubrania marki BANAIS mają przede wszystkim wyróżniać kobietę spośród tłumu i dodawać jej pewności siebie. Kobieta ubrana w BANAIS to kobieta, która nie boi się być zauważona. „Chcę tworzyć modę o bardzo wyrazistym stylu” – podkreśla projektantka.

Niełatwo jest osiągnąć sukces na silnie konkurencyjnym rynku. Liczą się przede wszystkim koncepcja i oryginalność.
W projektach BANAIS znajduje odzwierciedlenie ogromne zainteresowanie historią sztuki. „Pomysły zazwyczaj rodzą się po całym dniu, kiedy mam chwilę, żeby oderwać się od codziennych spraw. Najpierw pojawia się w głowie bazowy projekt, a potem myślę, jak go rozwinąć. Zawsze chcę stworzyć coś, w czym chętnie pokazałabym się na ulicy. Jako że bardzo interesuję się sztuką, czerpię z niej inspirację. Ostatnia kolekcja była inspirowana geometrią i ma między innymi źródło w pracach Pieta Mondriana, którego uwielbiam” – podkreśla Zuzanna. Z wielkich nazwisk ze świata mody szczególnym uznaniem młodej projektantki cieszą się prace Antonia Berardiego oraz marki takie jak Proenza Schouler, Balmain oraz Saint Laurent pod kierownictwem Hediego Slimane’a. Jaka będzie następna kolekcja? „Będzie to kolekcja jesień/zima 2013-2014. Planuję inne kolory, cięższe materiały i mniej wycięć. Zamierzam głównie bawić się formą, konstrukcją” – zdradza projektantka.

Zuzanna Banasińska jest tegoroczną maturzystką. Po wakacjach planuje rozpocząć studia za granicą. Pierwszy rok studiów zamierza spędzić w Londynie, na UCL, studiując historię sztuki, albo w Ecole de la Chambre Syndicale de la Couture Parisienne. Za rok przenosi się do Nowego Jorku, żeby studiować w Parsons, The New School of Design, do której została już przyjęta. To jej zdaniem najlepsza szkoła mody na świecie. Trzymamy kciuki za dalszy rozwój kariery młodej projektantki!