Pamiętaj o demakijażu!

123rf.com

Trendy w makijażu to temat znany, niemalże każdej kobiecie. A co z demakijażem, czy naprawdę o nim pamiętamy i wiemy jak prawidłowo go wykonać?
Podstawą właściwej pielęgnacji skóry jest demakijaż. Nieusunięte zanieczyszczenia powodują nagromadzenie wolnych rodników, które przyspieszają starzenie się skóry i spowalniają prawidłową syntezę kolagenu i elastyny. Zostawiony na noc makijaż zatyka pory, zaburza prawidłowe funkcjonowanie i oddychanie skóry. Oczyszczanie usuwa nagromadzone przez cały dzień zanieczyszczenia, kurz, pot, bakterie, nadmiar sebum. Taka pielęgnacja powinna odbywać się zarówno wieczorem, jak i rano, przed nałożeniem kremu.

Dla każdej cery zaleca się inny rodzaj demakijażu. Cera sucha jest często wrażliwa i skłonna do alergii. Po kontakcie z wodą, robi się mocno ściągnięta. W tym przypadku idealny będzie demakijaż mleczkiem bądź pianką. Ważne, żeby zakończyć go użyciem toniku, który doczyści skórę i odblokuje pory.

Cera wrażliwa wymaga szczególnej pielęgnacji. Należy wybierać produkty hipoalergiczne, dermokosmetyki znajdujące się w dobrych gabinetach kosmetycznych lub w aptekach. Zawierają one substancje łagodzące i zapobiegają podrażnieniu skóry. Idealne będą delikatne płyny micelarne.

Do cery tłustej i mieszanej najlepiej sprawdzi się żel oczyszczający lub preparat beztłuszczowy. Działający przeciwzapalnie i antybakteryjnie. Pomoże oczyścić skórę, usunąć nadmiar nagromadzonego sebum, odblokuje pory. Dodatkowo zmatuje skórę, nie powodując jej nadmiernego przesuszenia, wyrówna PH. Bardzo istotne żeby preparat nie zawierał alkoholu, który przesusza skórę, a w efekcie nawet dwukrotnie zwiększa produkcję sebum.

Do demakijażu należy używać wacików. Ruchy powinny być delikatne, niepowodujące podrażnień, głaszczące lub okrężne i – w zależności od przebiegu mięśni – pionowe lub poziome. Ważne jest dokładne umycie skóry oczu, która jest bardzo cienka i wrażliwa. Nasączony preparatem wacik przykładamy do rzęs, delikatnie ugniatamy, czekając aż tusz się rozpuści. Następnie usuwamy go ruchami pionowymi. W przypadku zabrudzenia powiek wykonujemy delikatne ruchy wokół oczu, zaczynając od powieki górnej (od wewnętrznego do zewnętrznego kącika), następnie przechodzimy na dolną powiekę i przecieramy ją w kierunku kącika wewnętrznego. Istotne, by nie zapomnieć demakijażu szyi i dekoltu.

Ekspert: Iwona Kasica, kosmetolog w DermaMed Wrocław
www.dermamed.com.pl