1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Moda
  4. >
  5. Jak rozchodzić buty? Poradnik

Jak rozchodzić buty? Poradnik

Fot. Materiały prasowe
Fot. Materiały prasowe
Chodzenie w nowych butach może wiązać się z uczuciem dyskomfortu, otarciami, a nawet bólem. Jak w bezpieczny sposób temu zaradzić i dopasować buty do swojej stopy? Poznaj kilka sprawdzonych sposobów!

Rozciąganie butów – o tym warto pamiętać

Nawet jeśli nowe buty są w odpowiednim rozmiarze, mogą na początku sprawiać problemy. Skóra naturalna, z której najczęściej wykonuje się cholewkę buta, potrzebuje czasu, by dopasować się do kształtu stopy. Podobnie sytuacja ma się z podeszwą, która z czasem coraz lepiej układa się podczas chodzenia. Zdarza się również, że wewnętrzna część cholewki z powodu wzmocnień, szwów czy sztywnych elementów również nie od razu idealnie przylega do stopy. Warto sięgać po buty, które zapewniają komfort podczas chodzenia już od samego początku. Mogą sprawdzić się np. New Balance 2002r w ofercie Answear.com.

Za małe buty skórzane, jeśli różnica rozmiaru jest nieznaczna, można dopasować – czy to u szewca, czy przy użyciu domowych sposobów. Rozciąganie obuwia to proces, który może zająć co najmniej kilka dni. W przypadku nowych butów etap dopasowania do stopy warto rozpocząć od chodzenia po mieszkaniu – stopniowo wydłużaj czas, aż do momentu, gdy buty staną się wygodne. Co może okazać się pomocne podczas procesu rozciągania za ciasnych butów?

Fot. Materiały prasowe Fot. Materiały prasowe

Rozciąganie butów przy użyciu skarpet

To jeden z najprostszych sposobów na rozciągnięcie wnętrza buta oraz dopasowania obuwia do stóp. Noszenie grubszych skarpet pozwoli na lekkie rozciągnięcie materiału, z którego została wykonana cholewka buta (zwłaszcza skóry licowej i zamszowej) oraz uniknięcie otarć.

Ten sposób sprawdzi się zwłaszcza w przypadku zakrytych butów takich jak baleriny, półbuty, czy sztyblety. Dla uzyskania szybszego efektu możesz lekko zwilżyć skarpetki, uważając jednak przy tym, by zbytnio nie zmoczyć przy tym wewnętrznej części cholewki.

Jak rozciągnąć skórzane buty suszarką?

Jak rozchodzić buty? Poza używaniem do tego celu grubych skarpet sięgnij również po suszarkę do włosów! Załóż buty i skarpetki, po czym z wyczuciem skieruj strumień ciepła w miejsca, gdzie obuwie cię uwiera. Pod wpływem ciepła skóra naturalna staje się bardziej miękka i podatna na kształtowanie, dlatego warto chodzić w butach, aż ostygną. Nacisk stopy w skarpetce pomaga rozciągnąć buty dokładnie w tym miejscu, gdzie jest to najbardziej potrzebne.

Prawidło – sposób na rozbicie obuwia

Jednym ze sposobów na rozbicie butów jest umieszczenie ich w drewnianych prawidłach. Jeśli nie chcesz skorzystać z innych domowych sposób, ten może okazać się najbezpieczniejszy. Prawidła pozwalają na zachowanie kształtu obuwia oraz umożliwiają delikatne poszerzenie zbyt ciasnych butów.

Zamiast prawideł można także użyć wilgotnych gazet, których zadaniem jest lekki rozmiękczenie skóry i zapewnienie dzięki temu lepszego dopasowania do stopy. Ten sposób może okazać się pomocny, gdy chcemy rozbić buty w palcach.

Dostępne są również specjalne preparaty do rozciągania butów – w zależności od rodzaju skóry.

Fot. Materiały prasowe Fot. Materiały prasowe

Buty ze skóry a zamrażalnik

Jeśli próbowałeś już rozciągnąć buty za pomocą kilku sposobów, jednym ze sposobów (choć niekonwencjonalnym) jest włożenie butów do zamrażalnika. Obuwie wypełnione woreczkami z wodą, które zamarzną przez noc, może lepiej dopasowywać się do stopy i zwiększyć szerokość cholewki.

Warto jednak przy tym pamiętać, że przy tej metodzie jest możliwe uszkodzenie np. wkładki czy podeszwy buta, a sposób z zamrażalnikiem jest skuteczny zwłaszcza w przypadku obuwia skórzanego.

Co zrobić, gdy domowe sposoby zawiodły?

Zdarza się, że kupione przez nas buty są na tyle źle dopasowane do stopy, że rozciąganie nie przyniesie upragnionych efektów. Niekiedy uniemożliwia to zły kształt noska, rodzaj tworzywa, z którego została wykonana cholewka, czy wewnętrzne elementy, które drażnią skórę. Buty można także oddać do szewca, który może np. zmienić wkładkę, lekko poszerzyć za ciasne obuwie, czy zmiękczyć wybrane części butów. Dzięki temu rozciąganie za małych butów nie odbędzie się kosztem naszych stóp.

Warto pamiętać, że czasem najlepszym wyborem będzie zrezygnowanie z noszenia niedopasowanego obuwia. Zbyt ciasne buty mogą prowadzić do powstawania nie tylko obtarć, ale również modzeli, problemu wrastających paznokci, deformacji palców, zaburzenia krążenia, czy bólu stóp i nóg.

Rozchodzenie butów to proces, który wymaga odrobinę cierpliwości, pozwala jednak cieszyć się wygodnym i dopasowanym obuwiem. Domowe sposoby mogą okazać się pomocne w rozciągnięciu obuwia. W przypadku niepowodzenia zawsze można skorzystać z usług szewca.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze