1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Wychowanie
  4. >
  5. W czym dzieci są lepsze od rodziców?

W czym dzieci są lepsze od rodziców?

123rf.com
Dobra znajomość nowych technologii i trendów wśród współczesnych dzieci nieustannie zaskakuje ich rodziców. Czym jeszcze mogą nas zawstydzić nasze dzieci?

Dla współczesnych dzieci urządzenia mobilne i aplikacje są czymś naturalnym - wiedzą i umiejętnościami niejednokrotnie przewyższają rodziców.  Zamiast więc zamartwiać się o ryzyko, jakie niosą nowe technologie, lepiej wykorzystać sprawność dziecka w dobrym kierunku. W czym młode pokolenie radzi sobie lepiej od swoich rodziców?

1. Korzystanie z kilku „ekranów” jednocześnie
Jeśli dziecko w jednym czasie ogląda telewizję, gra na tablecie i przegląda portal społecznościowy – to znak, że dotyczy go nowe zjawisko naszych czasów, zwane multiscreeningiem. Tę umiejętność opanowali praktycznie wszyscy przedstawiciele młodego pokolenia, co związane jest z rozwojem nowych technologii, które otaczają ich od urodzenia.

2. Komunikowanie się ze znajomymi na wiele sposobów
List, telegram, budka telefoniczna? Współczesne dzieci nie znają takich pojęć. Z kolei WhatsApp, Snapchat, Messenger, Skype – te komunikatory dzieci znają doskonale, czego nie zawsze możemy powiedzieć o ich rodzicach. Dla współczesnych dzieci jednoczesne komunikowanie się z grupą znajomych na różne sposoby to codzienność i norma.

3. Obsługa smartfona i tabletu opanowana do perfekcji
Zanim zdążysz włączyć telefon, twoje dziecko już pobierze aplikację z grą, zdąży w nią zagrać i się znudzić. Brzmi znajomo? Obsługa smartfonów przychodzi współczesnym dzieciom szybciej, niż sztuka mówienia i pisania. Nie możemy ich jednak za to winić – sami na co dzień korzystamy z tych urządzeń i pokazujemy je dzieciom już od urodzenia. To dlatego ich obsługa przychodzi im naturalnie i traktują je jako urządzenie codziennego użytku.

4. Szybkie wyszukiwanie informacji w sieci
Ponad 2/3 dzieci wyszukuje informacji w sieci podczas domowej nauki. Dziecko szybciej  znajdzie odpowiedź na zadanie domowe w Internecie, niż rodzic wyszuka ją w encyklopedii.  Takie nawyki wśród dzieci mogą być niepokojące, jednak to zadaniem rodzica jest pokazywanie dzieciom wartościowych i bezpiecznych stron w Internecie, z których mogą czerpać wiedzę. Dla przykładu na platformie edukacyjnej Squla.pl, pod kontrolą rodzica dziecko utrwala wiedzę zdobytą w szkole poprzez zabawę, a dodatkowo może zmierzyć się z rodzicem w quizach i grach.

5. Opanowywanie języków obcych z łatwością
Twoje dziecko zaskakuje cię tym, że potrafi zanucić najnowszy hit muzyczny w języku obcym  albo z łatwością obsługuje menu różnych urządzeń w innym języku? Tak szybkie przyswajanie  obcych słówek przez dzieci wynika z tego, że języki obce otaczają je na co dzień – w telewizji, Internecie czy grach, a dostęp do zagranicznych materiałów mają o wiele bardziej ułatwiony.  Wrodzony talent dzieci do języków warto jest rozwijać poprzez włączanie im bajek zagranicznych. Jest to świetny sposób na oswojenie dziecka z językiem.

6. Umiejętność rozwiązywania problemów technicznych
Zanim wezwiesz pomoc techniczną do naprawy komputera albo chwilowego braku domowego Wi-Fi, najpierw poproś swoje dziecko o pomoc, a ono zaskoczy cię szybką reakcją i znalezieniem przyczyny awarii. Dzieci, które korzystają z tych urządzeń non stop, mierzą się z takimi problemami codziennie!

7. Znajomość nowinek technologicznych i gier
Współczesne dzieci śledzą trendy technologiczne, dlatego nieobca jest im wiedza na temat najnowszego modelu smartfona, nowej wersji PlayStation i topowej gry w danym sezonie. Co więcej, oprócz wiedzy o ich istnieniu, potrafią wymienić ich specyfikacje techniczne i porównać je z poprzednimi wersjami.

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze