1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Wychowanie
  4. >
  5. Stres pourazowy u co trzeciej rodzącej kobiety

Stres pourazowy u co trzeciej rodzącej kobiety

123rf.com
123rf.com
Izraelscy naukowcy podali, że u 30 proc. rodzących - zwłaszcza naturalnie - matek, można zaobserwować symptomy stresu pourazowego.

Tzw.  zespół stresu pourazowego rozwija się zwykle u osób, które doświadczyli nagłych traumatycznych wydarzeń, jak wypadek samochodowy, atak terrorystyczny czy tragedię rodzinną.

Do tej pory mówiło się o depresji poporodowej ale nie rozpatrywano emocji matki w kategorii stresu pourazowego i ta teoria wciąż uchodzi za kontrowersyjną. Bo choć nie jest to wydarzenie nagłe i kobieta ma czas, żeby się do niego przygotować, to jednak realne zagrożenie życia własnego i rodzącego się dziecka jest tak silne, że psychicznie kobieta może długo do siebie dochodzić.

Często kobiety, które zdecydowały się na poród naturalny, unikają rozmów na temat porodów lub mają gwałtowne reakcje fizjologiczne na wspomnienie porodu. Często też nie decydują się na drugie dziecko.

Kobiety, u których pojawiły się objawy stresu pourazowego, częściej cierpiały na powikłania poporodowe, na depresję poporodową, miały stany lękowe.

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze