1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Wychowanie
  4. >
  5. Gotowa na roczny urlop macierzyński?

Gotowa na roczny urlop macierzyński?

123rf.com
Od 1 września tego roku mają wejść przepisy pozwalające na wydłużenie urlopu macierzyńskiego z obowiązujących obecnie 20 tygodni do roku.

Takim urlopem będą mogły zostać kobiety rodzące po 1 września. Jednak rząd postanowił, że takim urlopem zostaną objęte również matki, którym urlop macierzyński będzie się kończył w początkach września. Dotyczy to kobiet, które urodzą swoje pociechy po 17 marca.

Decyzja ta wzbudziła już protesty ze strony matek, które urodziły swoje dzieci już w 2013 roku, ale przed magiczną datą 17 marca. Powstał nawet ruch "Matek Pierwszego Kwartału", które domagają się, by także one zostały objęte możliwością wzięcia urlopu rocznego. Ruch proponuje by zmiany wprowadzić nie z datą 1 września ale 10 czerwca, wówczas obejmą one wszystkie dzieci urodzone w 2013 roku.

Obecny projekt, jaki ma wejść w życie 1 września, zakłada 20 tygodni urlopu macierzyńskiego, sześć tygodni dodatkowego urlopu macierzyńskiego oraz 26 tygodni urlopu, który może być dowolnie podzielony między matkę i ojca.

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze