Narodziny matki – jak się zmienia mózg kobiety podczas ciąży i porodu

123rf.com

Kobieta sprzed i po urodzenia dziecka to kobieta z zupełnie innym mózgiem. Nowe neurochemiczne szlaki i obwody, jakie wówczas w nim powstają podczas ciąży i porodu, sprawiają że rodzi się matka. Kochająca, czuła, silna, uważna, mądra. Jej mózg i życie zmieniają się na zawsze.
Kobieta, która staje się matką, koncentruje się na trosce o dziecko. To zrozumiałe, bo to ktoś, z kim zwiąże się tak, jak z nikim nigdy wcześniej. Zachodzące w jej mózgu zmiany spowodują gruntowną przebudowę całego systemu priorytetów. „Specjalistyczne okablowanie” tej części organizmu sprawi, że kaskadą macierzyńskich zachowań odpowiednio zareaguje na: rozwój płodu w macicy i poród. Wskutek tych bodźców w wyczulonym matczynym mózgu utworzą się nowe neurochemiczne szlaki.

Natura sama, niezależnie od wykalkulowanych planów kobiety, potrafi zawłaszczyć mózgowe obwody na użytek przyszłego dziecka. Kobieta na długo przed zapłodnieniem może odczuć przemożne pragnienie posiadania dziecka. Wystarczy, że weźmie na ręce niemowlę i poczuje zapach jego główki. Niesie on bowiem w sobie feromony, te zaś stymulują mózg do produkcji potężnego eliksiru miłości jakim jest hormon oksytocyna. Zapoczątkuje ona reakcje chemiczne w mózgu, za których sprawą pojawia się nieodparta chęć urodzenia własnego dziecka.

Mózg się uspokaja

Prawdziwa transformacja kobiecego mózgu zaczyna się jednak po zapłodnieniu. Myśli, odczucia – wszystko jest nowe. To nowe zaczyna się dokładnie w momencie, gdy embrion usadawia się w macicy, włączając się w matczyny krwiobieg. Od tej chwili mózg a wraz z nim cały organizm ulegnie rewolucyjnym zmianom. W czasie ciąży mózg kobiety poddany jest działaniu hormonów,