fbpx

Zanim zajdziesz w ciążę – przygotuj się

Przygotowania do ciąży
123rf.com

Czujesz, że jesteś gotowa na ciążę i dziecko? Oto kilka rad, jak dobrze przygotować się do zostania mamą.
Gdy zajdziesz w ciążę, miej świadomość, że oto właśnie znalazłaś się na początku drogi, która całkowicie odmieni twoje życie. To koniec myślenia „ja”, a nawet koniec myślenia „my”, gdy bierzesz pod uwagę swojego partnera. W twoim życiu pojawia się ktoś trzeci, co więcej, pojawia się na dobre. Jak zatem przygotować się do tej wielkiej zmiany?

Zostanie mamą kończy pewien etap twojego życia, w którym od zawsze gościli przyjaciele, imprezy i nieregularne godziny snu, pracy i życia towarzyskiego. Od teraz swój czas podporządkowujesz małej istocie. Dlatego zacznij od pożegnania się ze swoim dawnym życiem.

  • Nadrób wszelkie zaległości towarzyskie, przyjacielskie, wywiąż się z zobowiązań, jakie miałaś wobec znajomych. W ciąży możesz nie mieć na imprezy siły, a później zwyczajnie zabraknie ci czasu.
  • Żegnamy się z używkami i alkoholem. Przygotowujesz ciało do ciąży. Odstaw cięższe alkohole, ogranicz się do sporadycznego kieliszka czerwonego wina. Zapomnij o czterech filiżankach kawy dziennie, popalaniu papierosów. Oczyść organizm by godnie przyjął nowe życie.
  • Skonsultuj się z lekarzem w sprawie leków, jakie używasz. Może niektóre trzeba będzie odstawić albo zmniejszyć ich dawkę, może trzeba będzie łykać dodatkowo kwas foliowy i witaminy. Lepiej to sprawdzić. Wybierz się do dentysty, zrób badania krwi, upewnij się, że twój organizm „działa jak trzeba”.
  • Odżywiaj się zdrowo. Wprowadź do diety produkty lekkie i bogate w witaminy. Jeśli nie masz problemów z wagą, nie zaczynaj się nagle odchudzać. Twoje ciało może nie znieść dobrze nagle drakońskiej diety a potem nagłego przytycia. Najlepiej zacznij uprawiać sport, to pozwoli ci na zachowanie sprężystej sylwetki, jeśli uda ci się kontynuować ćwiczenia podczas ciąży.
  • Naciesz się swoją miłością. Odkładaliście podróż życia na potem? Wybierzcie się na wakacje tylko we dwoje, nacieszcie się swoim towarzystwem. Jeśli macie listę rzeczy, których chcielibyście razem spróbować – teraz jest najlepszy czas.
  • Rozmawiajcie jak najwięcej. Jak sobie wyobrażacie ciążę, poród, wspólne obowiązki, podział ról, przygotujcie się oboje, tak, żeby później bieg wydarzeń i ich konsekwencje nie był dla was przykrym zaskoczeniem. To wasza wspólna decyzja, a więc wspólna radość i odpowiedzialność.
  • Daj sobie dużo przyjemności. Rób to na co masz ochotę i zawsze brakuje ci czasu. Chcesz nadrobić zaległości w kinie – zrób to. Chcesz dużo czytać – śmiało. Chcesz zrobić kurs gotowania – doskonały pomysł. Jeszcze w ciąży będziesz mogła sobie na takie przyjemności pozwolić, potem trudno ci będzie znaleźć na to czas.

  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze