fbpx

Toksyczni przyjaciele dziecka

Toksyczni przyjaciele dziecka
123rf.com

Po czym poznać, że twoje dziecko tkwi w toksycznej przyjaźni? Oto kilka wskazówek

Toksyczni przyjaciele dziecka
123rf.com

1. Gdy twoje dziecko obsesyjnie stara się przypodobać swojemu przyjacielowi, np. oddaje mu swoje zabawki, spełnia jego zachcianki, ewidentnie w tej relacji jest tą stroną, która tylko daje.

2. Gdy zauważysz, że przyjaciel twojego dziecka traktuje swoich rodziców, dziadków czy innych dorosłych z pogardą.

3. Jeśli znajomy twojego dziecka nie przestrzega lub specjalnie łamie zasady, jakich ty uczysz swojego syna/córkę. Na przykład, gdy umawiasz się z twoim dzieckiem, że wieczorem jest czas dla rodziny, a do niego wydzwania lub pisze kolega, mówiąc, że reguły są głupie.

4. Gdy kolega twojego dziecka dokucza mu lub dręczy nawet w sposób pozornie łagodny, na przykład nabijając się z niego regularnie.

5. Znajomy namawia twoje dziecko do zachowania niegrzecznego lub niezgodnego z twoimi zasadami czy też zasadami wpajanymi w szkole, klubie itd.

6. Twoje dziecko zaczyna mieć przed tobą sekrety, które dotyczą tylko jego znajomości z tym konkretnym kolegą/koleżanką.

7. Widzisz, że kolega twojego dziecka bardzo często zachowuje się niegrzecznie, nieuprzejmie czy wulgarnie, także wówczas, gdy zwraca się mu/jej uwagę.

8. Gdy widzisz, że kolega twojego dziecka dokucza, zastrasza czy tyranizuje inne dzieci.

9. Gdy widzisz, że przyjaciel twojego dziecka ma niekontrolowane napady złości, często wybucha bez powodu albo z powodu drobiazgów, gdy wszystko wyprowadza go z równowagi, a twoje dziecko staje się przy nim zdenerwowane.

10. Twoje dziecko zaczyna zachowywać się jak jego przyjaciel: przeklinać, agresywnie reagować na ciebie, dręczyć inne dzieci, kłamać i odrzucać twoje zasady oraz waszą relację.