1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Święta
  4. >
  5. Święta? Spokojnie

Święta? Spokojnie

123rf
Święta mogą być stresogenne, ale nie muszą. Wybór zależy od ciebie. Oto kilka wskazówek, by święta stały się spokojniejsze i bardziej przyjazne.

1. Utrzymuj duży obraz

Święta to doskonała okazja, by przeżyć coś, co przekształci się w piękne wspomnienia. Ustal swój świąteczny priorytet, a przestaniesz się przejmować małymi rzeczami i nie ugrzęźniesz w szczegółach.

2. Miej odpowiednie oczekiwania

Święta, jak życie, to wzloty i upadki. Będą miłe chwile, będą niewygodne. Jeśli się z tym pogodzisz, już wygrałaś.

3. Nie przesadzaj z obowiązkami

Święta zazwyczaj spędzamy grupowo i obowiązki z nimi związane dobrze jest dzielić między uczestników. To daje poczucie wspólnoty i mniej stresu dla pojedynczej osoby.

4. Popatrz na święta oczami dziecka

Jeśli w twoim otoczeniu są dzieci, skoncentruj się na nich i ich radościach. Udzieli ci się magia świąt, zapomnisz o marudzącej teściowej czy debecie na koncie.

5. Zauważ różnice między ludźmi

W większej grupie bardziej widać, że każdy jest inny. Przy świątecznym stole może spotkać się wegetarianin z wielbicielem golonki, przedszkolak z prababcią, introwertyk z gadatliwą duszą towarzystwa. Niech dla wszystkich znajdzie się miejsce i twoja uwaga. To cenne zauważać ludzi.

6. Mów miłe słowa

Chwal, doceniaj, dziękuj. Pozytywne słowa czynią cuda.

7. Zarezerwuj czas tylko dla siebie

Aktywne, towarzyskie, rodzinne święta zrównoważ czasem w pojedynkę bądź w dwójkę. Wsłuchaj się w swoje potrzeby i zadośćuczyń im bez wyrzutów sumienia. Naucz dzieci i otoczenie, jak dbać o siebie. Podczas świąt znajdź równowagę między dawaniem i otrzymywaniem.

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze