Po okresie postu tradycja nakazuje świętować tłusto i bogato. A można też pysznie i nieco lżej.
(Fot. Studio Zwierciadło)
Składniki na formę 20 x 10 x 8 cm
- 1 kg zmielonej łopatki wieprzowej
- 1 drobno posiekana cebula
- 2 jaja
- 100 ml kwaśnej śmietany
- ½ łyżki kminu rzymskiego
- łyżka kopru włoskiego
- ½ łyżki mielonego imbiru
- ½ łyżki gałki muszkatołowej
- sól i pieprz do smaku
- kiełki cebuli
Sposób przygotowania
Pokrojoną cebulę szklimy na rozgrzanej patelni z małą ilością tłuszczu. Do zmielonego mięsa dodajemy jaja, mielony imbir, koper włoski, kmin rzymski, cebulę, sól oraz pieprz. Całość wyrabiamy na jednolitą masę. Przekładamy do foremki wyłożonej papierem do pieczenia i wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 160 stopni Celsjusza na godzinę. Po upieczeniu studzimy, kroimy w dwucentymetrowe plastry, podajemy z łyżką kwaśnej śmietany i dekorujemy kiełkami.
(Fot. Studio Zwierciadło)
Składniki
- 800 g szynki wieprzowej ze skórą
- 4 marchewki
- 6 ziemniaków
- 1 łyżka miodu
- kostka masła
- 4 łyżki chrzanu
- ½ szklanki śmietanki 30-proc.
- 2 gwiazdki anyżu
- 40 goździków
- 2 łyżki soli i 1 łyżka pieprzu do natarcia szynki; piure i marchewki solimy do smaku
Sposób przygotowania
Skórę szynki nacinamy w romby i nadziewamy goździkami. Następnie dokładnie nacieramy całe mięso solą oraz pieprzem i wkładamy do piekarnika rozgrzanego do 140 stopni Celsjusza. Pieczemy przez dwie i pół godziny. Dalej pieczemy szynkę jeszcze 30 minut, lecz zwiększamy temperaturę do 190 stopni Celsjusza (co jakiś czas podlewamy ją sosem powstałym w wyniku pieczenia). W tym samym czasie obieramy ziemniaki i gotujemy w osolonej wodzie, aż będą miękkie. Następnie ugniatamy je na gładką masę razem ze śmietanką, masłem oraz chrzanem. Na sam koniec doprawiamy solą oraz pieprzem. Marchewki obieramy i kroimy najpierw wzdłuż, a następnie ukośnie. Tak przygotowane warzywa wrzucamy na 1 minutę do posolonego i posłodzonego wrzątku, wyjmujemy i dusimy na maśle z dodatkiem anyżu. Upieczoną szynkę kroimy w plastry i podajemy z chrzanowym piure oraz marchewkami.
(Fot. Studio Zwierciadło)
Składniki na około 4 porcje
- 2 selery
- 1 cebula
- 1 mały por
- 1 główka czosnku
- 1 l bulionu warzywnego
- 0,3 l zakwasu żytniego
- 1 jajo ugotowane na twardo
- garść fistaszków
- sól i pieprz do smaku
- 4 łyżki chrzanu
- majeranek suszony
Sposób przygotowania
Wszystkie warzywa myjemy, a następnie czyścimy. Seler obieramy, kroimy w równą kostkę. Główkę czosnku (w łupinkach) przecinamy wzdłuż i pieczemy razem z fistaszkami oraz selerem na złoty kolor w piekarniku rozgrzanym do 180 stopni Celsjusza. Po wyjęciu z piekarnika pozbawiamy ząbki łupinek. Pamiętajmy, że fistaszki są małe i będą piec się krócej (4–6 minut), a seler oraz czosnek – ok. 20 minut. W tym samym czasie odcinamy twardą końcówkę pora oraz liście. Następnie nacinamy go wzdłuż, myjemy i kroimy w cienkie półkrążki. Cebule dzielimy na pół, zdejmujemy łupiny i kroimy w cienkie piórka. W połowie smażenia selera dodajemy por oraz cebulę i szklimy na złoty kolor. Zalewamy je bulionem i gotujemy do miękkości. W połowie gotowania dodajemy zakwas. Blendujemy całość na gładką masę. Można też przetrzeć ją później przez sito. Zupę doprawiamy chrzanem, świeżym czosnkiem, suszonym majerankiem oraz solą i pieprzem. Całość dekorujemy połówką upieczonej główki czosnku, ugotowanym żółtkiem i fistaszkami.
(Fot. Studio Zwierciadło)
Składniki na 4 porcje
- 3 jaja ugotowane na twardo
- 150 g pieczarek
- 1 cebula
- 1 drobno posiekany pęczek szczypiorku
- 1 łyżka majonezu
- sos sojowy do smaku
Sposób przygotowania
Cebulę obieramy i kroimy w bardzo drobną kostkę. Pieczarki czyścimy, siekamy bardzo drobno i przesmażamy razem z cebulą na patelni z rozgrzanym masłem. Ugotowane jaja kroimy wzdłuż i wyjmujemy żółtka, które łączymy z majonezem, pieczarkami i cebulą oraz posiekanym szczypiorkiem. Całość doprawiamy solą, pieprzem oraz sosem sojowym. Nadziewamy białka tak przygotowanym farszem.