1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kuchnia

„Wezmę espresso” – na kawie u rodziny Soprano

(Fot. materiały partnera)
Mogłoby się wydawać, że obecność kawy w filmach czy serialach jest mało znaczącym komponentem dla akcji. Jednak mała czarna może mieć określoną rolę i wprowadzać zamierzoną atmosferę. „Rodzina Soprano” to przykład serialu, w którym spotkanie przy filiżance kawy odgrywa ważną rolę. Jaką? Oto kilka faktów!

Jak ważna jest kawa we włoskiej kulturze?

Espresso we Włoszech to synonim idealnej kawy. Jednak zamawiając małą czarną, należy poprosić o un caffe – w przeciwnym wypadku w niektórych regionach możemy zostać źle zrozumiani. Aromatyczna, pyszna kawa jest elementem spotkań towarzyskich nie tylko we Włoszech. Akcja serialu „Rodzina Soprano” dzieje się w Nework, w stanie New Jersey, gdzie szef mafii Tony Soprano przenosi włoskie zwyczaje na amerykański grunt – nie tylko w kwestii kawy. Na każdym kroku podkreśla włoskie pochodzenie i tradycje kulinarne, a spotkanie przy kawie to dla członków mafii okazja do przedyskutowania interesów. Jaką kawę wybierają Tony Soprano i jego podwładni? Oczywiście mocne espresso, które rozjaśnia umysł, co jest niezwykle istotne w trudnych warunkach biznesowych. Mała czarna popijana odrobiną wody nie tylko sprzyja interesom i podejmowaniu decyzji, lecz także zapewnia przyjemność samą w sobie. Według Tony’ego Soprano prawdziwi mężczyźni piją mocną, esencjonalną kawę, dlatego nie ma tu miejsca na delikatne, mleczne napoje.

Kawa inspirowana Włochami

Inspiracje z włoskiej tradycji kulinarnej czerpią miłośnicy kawy z różnych zakątków świata. Jedną z ciekawszych historii opowiada Starbucks, czyli największa sieć kawiarni na całym świecie. Howard Schultz, amerykański przedsiębiorca i obecnie właściciel Starbucks, zakochał się we włoskiej tradycji picia kawy i przeniósł ją na amerykański grunt. Początkowo pracownik kawiarni, zainspirowany filozofią Starbucks, wyjechał do Mediolanu, a następnie po powrocie do USA kupił z grupą inwestorów sieć kawiarni. Włoskie korzenie Starbucks pozwoliły stworzyć miejsce spotkań dla miłośników nie tylko prawdziwego espresso, lecz także różnych wariacji kawy.

Jak przygotować espresso rodem z „Rodziny Soprano”?

Aby zasmakować dobrego espresso, nie musimy jechać do Włoch. Warto samodzielnie w zaciszu domowym zaparzyć aromatyczną kawę, którą możemy się dzielić z najbliższymi. Do przygotowania małej czarnej, której nie powstydziłby się Włoch, warto wykorzystać kawy z kolekcji Starbucks At Home. Jedną z propozycji jest Starbucks Espresso Roast, czyli czarna kawa o głębokim smaku, wzbogacona słodkimi nutami karmelu. Prawdziwe espresso niczym z serialu „Rodzina Soprano” przygotujemy na co najmniej kilka sposobów. Najlepsza będzie kawa ziarnista, którą samodzielnie zmielimy tuż przed parzeniem. Dzięki temu wydobędziemy wszystkie cenne nuty aromatyczne. Espresso można przygotować np. w kawiarce lub ekspresie do kawy. Starbucks Espresso Roast jest również świetną bazą do mlecznych kaw, takich jak cafe latte czy cappuccino. Wzbogacając espresso o dodatki, możemy nawet codziennie przyrządzać inną kawę. Jeśli jednak chcemy wczuć się w klimat serialu, warto zacząć od mocno aromatycznego espresso.

  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze