1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia

Typy osobowości - Przywódca Stada, czyli Typ Władczy

123rf.om
Trzynasty typ osobowości to Przywódca Stada. Charakteryzują go zdolności przywódcze i dążenie do dominacji. Zobacz, może to twój typ?

To urodzony lider, obdarzony siłą i pewnością siebie. Potrafi brać na siebie dużą odpowiedzialność bez obawy przed klęską. Dobrze się czuje, przewodząc innym, a najlepiej funkcjonuje w strukturach, gdzie każdy zna swoje miejsce i jest jasna hierarchia. Jest niezwykle zdyscyplinowany i tego oczekuje od innych. Konsekwentnie dąży do swoich celów, jest odważny, lubi akcję i przygodę. Często jest odporny także fizycznie, zajmuje się sportem wyczynowym, zwłaszcza sztukami walki.

Jeśli rozpoznajesz się w tym opisie, kluczowe w twoim życiu są strefa związków i pracy. Z natury dążysz do dominacji w grupie, w której się znajdujesz. Nie należy tego jednak postrzegać jako wrogości wobec innych. Ty bowiem godzisz się jednocześnie na branie za nich odpowiedzialności. Wielu osobom obecność kogoś silnego, kto wie, co należy zrobić, zapewnia komfort psychiczny. Jesteś więc idealnym partnerem na kryzysowe czasy. Oczywiście, w miarę jak aspekt władczy się nasila, na drugie miejsce schodzi dobro i interes innych, dlatego uważaj, żeby nie zapędzić się w swoich ciągotach. Masz skłonności despotyczne, ale jeśli masz w sobie aspekty, które równoważą główny typ twojej osobowości, nie jest to groźne dla otoczenia. Zarówno w związku, jak i w pracy, to ty musisz grać pierwsze skrzypce. Najlepiej układa ci się z kimś ufnym, akceptującym i pełnym szacunku, ale zarazem umiejącym bronić swojej autonomii. Znalezienie odpowiedniego partnera, który będzie cię rozumiał, może być dosyć problematyczne, dlatego powinnaś szukać kogoś niekonwencjonalnego, komu jest dobrze z jego odmiennością.

Typ władczy realizuje swoją potrzebę dominacji najlepiej w pracy. Czasem angażuje się w nią kosztem rodziny i czasu wolnego, a nawet snu. Dobrze się czuje w atmosferze współzawodnictwa i walki. To nie wywołuje u niego stresu, ale daje przyjemne poczucie pobudzenia i pełni życia. W pracy nie ma dla niego sentymentów. Mocne nerwy predestynują go do podejmowania trudnych i nieprzyjemnych decyzji. Najlepiej czuje się na stanowiskach dyrektorskich, ale też jako specjalista, którzy w sekundę musi podjąć decyzję o czyimś życiu czy zdrowiu, np. lekarz, dowódca wojskowy, sędzia. Dla niego liczy się osiągnięcie celu, a ten często uświęca środki. Poza nielojalnością jest tylko jedna rzecz, jaką szef w typie Władczym nie może znieść – nuda. Musi być cały czas stymulowany nowymi bodźcami, inaczej zaczyna prowokować wewnętrzne konflikty. Największe źródło stresu to dla niego utrata władzy, klęska czy niepowodzenie. To urodzony zwycięzca.

Ludzie Władczy mają ogromną wiarę w siebie. Uważają bowiem, że świat to dżungla i tylko najsilniejsze jednostki dadzą radę. Więc oni są najsilniejsi ze wszystkich. Podporządkowanie większej potędze jest dla nich równoznaczne z upokorzeniem. Choć nie zawsze reagują na emocje innych, ich własne odczucia są bardzo silne. Bywają też bardzo ekspansywni seksualnie i zmysłowi. Lubią wszelkiego rodzaju sporty. Nie poddają się łatwo lękowi czy depresji. Nie ma sensu prosić ich, by sobie odpuścili czy odpoczęli, bo właśnie nowe wyzwania, a nawet przeciwności są źródłem ich życiowej energii. Znakomicie panują nad innymi, ale też nad swoimi popędami i emocjami. Rzadko reagują impulsywnie, niezależnie od tego, jak silne są ich emocje. No, może poza gniewem, a ofiarą jego eksplozji często bywają najbliżsi. Typ Władczy szybko jednak się reflektuje i postanawia dać ujście swojej złości, planując jakąś zawiłą intrygę przeciwko swojemu zawodowemu konkurentowi.

Pełną charakterystykę poszczególnych typów osobowości, szczegółowy test pozwalający określić, jaki typ (lub typy)  u ciebie dominuje oraz trening pozwalający rozpocząć pracę nad sobą, znajdziesz w książce Johna M. Oldhama i Louis B. Morris „Twój psychologiczny autoportret” (wydawnictwo Czarna Owca).

Share on Facebook Send on Messenger Share by email

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze