1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia

Jak skutecznie podejmować decyzje?

Każdego dnia podejmujemy wiele różnych decyzji. Jak ustrzec się błędów i zachować przejrzystość myślenia? Na początek – warto zapoznać się ze wskazówkami ekspertów. (Fot. iStock)
Każdego dnia podejmujemy wiele różnych decyzji. Jak ustrzec się błędów i zachować przejrzystość myślenia? Na początek – warto zapoznać się ze wskazówkami ekspertów. (Fot. iStock)
Zdarza ci się tracić dużo czasu na analizowanie jakiejś sprawy, po czym wybierać… najgorsze możliwe rozwiązanie? Dowiedz się, jakie strategie ułatwiają podejmowanie trafnych decyzji.

Każdego dnia podejmujemy od kilku do kilkudziesięciu ważnych i mniej ważnych decyzji. Wybrać wakacje zorganizowane czy wyprawę na własną rękę? Podjechać trzy przystanki w godzinach szczytu autobusem czy tramwajem? Posłać dziecko do szkoły społecznej czy państwowej? Nic dziwnego, że czasami dajemy się ponieść emocjom i pozwalamy się zwieść na manowce. Jak ustrzec się błędów i zachować przejrzystość myślenia podczas codziennych wyborów? Na początek – warto zapoznać się ze wskazówkami ekspertów.

1. Zaufaj sobie

Jak mówi przysłowie, co dwie głowy to nie jedna. Korzystanie ze wsparcia przyjaciela czy partnera podczas podejmowania ważnych decyzji wydaje się gwarancją uzyskania szerszego oglądu na sytuację i podjęcia najlepszej decyzji. Jednak, jak wynika z badań opublikowanych w „Psychological Science”, w rzeczywistości jest… dokładnie odwrotnie. Podejmowanie decyzji wspólnie z drugą osobą zwiększa prawdopodobieństwo gorszego przyswajania danych napływających z zewnątrz. Osoby rozważające daną kwestię w pojedynkę zazwyczaj uważniej analizują wszelkie pojawiające się informacje i w efekcie końcowym podejmują trafniejsze decyzje.

2. Spróbuj myśleć… w innym języku

Czy zdarza ci się w stresujących sytuacjach kierować emocjami zamiast rozumem? Gdy znowu w twojej głowie powstanie mętlik, spróbuj myśleć… w innym języku! Jak sugerują badacze - strategia ta pomaga w nabraniu większego dystansu. Z badań opublikowanych w „Psychological Science” wynika, że kiedy uczestnicy pewnego eksperymentu musieli podjąć decyzję niosącą jakieś ryzyko − np. od razu zarobić jednego dolara albo zainwestować drobną kwotę, aby dopiero po pewnym czasie zarobić półtora dolara - dokonywali bardziej opłacalnych wyborów, kiedy problem był prezentowany w dobrze im znanym, ale nie ojczystym języku.

3. Nie myśl za dużo

Przestań tracić czas na zastanawianie się nad tym, który kolor odświeżacza powietrza będzie najlepiej komponował się z odcieniem kafelków w twojej łazience. To nie ma aż takiego znaczenia! Kiedy nawet błaha decyzja wydaje się trudna i czasochłonna, nasz mózg może omyłkowo uznać ją za niezwykle ważną – donoszą badacze z University of Florida i University of Pennsylvania Wharton School. Zanim pozwolisz, by decyzja małej wagi zaczęła spędzać ci sen z powiek, oceń jej potencjalny wpływ na twoje życie. Może lepiej zaoszczędzić czas na coś bardziej wartego twojej uwagi.

4. Przestań racjonalizować

Kiedy zdarzy nam się dokonać nierozważnego wyboru, często po fakcie szukamy dla siebie usprawiedliwienia i próbujemy sobie wmówić, że w danym momencie nie dało się postąpić inaczej. − Ludzie są mistrzami w oszukiwaniu samych siebie – twierdzą Zoe Chance i Michael Norton z Harvard Business School. – Próbują usprawiedliwić swoje zachowanie, nawet przed samym sobą. Aby unikać oszukiwania samego siebie, postaraj się przyjrzeć się powtórnie problemowi bez myślenia, że to, co się stało, było nieuchronne. Rozważ także inne scenariusze i wyciągnij wnioski na przyszłość.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze