1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia
  4. >
  5. Typy osobowości – Oryginał, czyli Typ Niezwyczajny

Typy osobowości – Oryginał, czyli Typ Niezwyczajny

123rf.com
Który typ osobowości spośród 14 u ciebie dominuje? Przeczytaj opis i przekonaj się, czy jesteś Oryginałem

Marzyciele, wizjonerzy, mistycy – tacy są ludzie Niezwyczajni. Są prawdziwymi oryginałami i wybijają się ponad przeciętność: jako ekscentrycy lub jako geniusze. Ludzie o tym typie osobowości trzymają się swoich własnych odczuć i przekonań, niezależnie od tego, czy inni je rozumieją i akceptują. Są niezależni i zamknięci w sobie, nie odczuwają silnej potrzeby bliskich związków. Lubią robić wszystko po swojemu, prowadzą ekscentryczny styl życia. Interesują się okultyzmem i zjawiskami paranormalnymi, pociąga ich myśl abstrakcyjna. Mimo skupienia na duchowości, są dobrymi obserwatorami i są skupieni na tym, jak inni na nich reagują.

Jeżeli odnajdujesz się w tym opisie, postrzegasz rzeczywistość inaczej niż inni. Nie znaczy to, że musisz wierzyć w duchy czy mieć szósty zmysł. Po prostu nie zadowalasz się powszechnie dostępnymi objaśnieniami świata. Twoja wyobraźnia nie ma granic. Twoja otwartość umysłu sprzyja poszukiwaniom intelektualnym i artystycznym. Nie musisz być geniuszem, aby rozpierała cię charakterystyczna dla tego typu ciekawość świata.

Oryginałowie zdają sobie sprawę z tego, że otoczenie postrzega ich trochę jako dziwaków, dlatego szukają towarzystwa ludzi podobnych do siebie. Jeżeli w coś wierzą, nie są im potrzebne żadne dowody. Słuchają tylko swojego wewnętrznego głosu, a nie innych. Artysta Oryginał potrafi zerwać z konwencją i nie martwić się, co powie na to publiczność, a jeśli dopisuje mu talent – jego wizja może być przełomowa. W życiu codziennym Niezwyczajni mają dziwne nawyki: ubierają się tylko w ubrania o danych kolorze, hodują niespotykane zwierzęta lub sypiają na dziwnych meblach. I jest im obojętne, co o tym myślą inni. Naprawdę. Ponieważ jednak otoczeniu trudno jest zaakceptować ich wyjątkowość, często wybierają zawody wolne, artystyczne, jak aktor, pisarz, malarz, muzyk czy psychoterapeuta, gdzie pewne dziwactwo jest nawet na miejscu. Ludzie  z tym typem osobowości stale zadają pytania (ulubione to; „Co by było gdyby...?”) i wiecznie sie czemuś dziwią.

Jeśli jesteś w tym typie osobowości, źródłem stresu jest dla ciebie konieczność dostosowania się do cudzej rzeczywistości. Twoim poszukiwaniom towarzyszą czasem zwątpienie i rozczarowanie, ale z drugiej strony właściwą jest ci też siła wewnętrzna, która pomaga ci ostatecznie pokonać wszelkie przeciwności. Twoją mocną stroną jest myślenie i odczuwanie. W życiu poszukujesz głównie wrażeń emocjonalnych, ale – w odróżnieniu od typu Dramatycznego – ich źródłem nie są inni ludzie, ale twój wewnętrzny świat. Lubisz eksperymentować z różnego rodzaju terapiami i technikami rozwoju. Nie czujesz się skrępowana żadną konwencją i nie stronisz od zakazanych owoców. Pragniesz ekstazy, uczuć, jakich jeszcze nie znałaś. Nie cofasz się też przed odkrywaniem swojego jądra ciemności. Należysz do ludzi, którzy potrafią nagle wśród nieznanego tłumu wybuchnąć śmiechem, bo właśnie coś cię rozśmieszyło. Czujesz swoją odmienność i zdajesz sobie sprawę, że inni niekoniecznie cię rozumieją i szanują. Potrafisz gwałtowanie zareagować na ludzi sztywnych i ograniczonych, którzy uważają twój styl życia czy przekonania za niewłaściwe.

W pracy Oryginałowie mogą mieć szczęście i trafić na zespół, który będzie akceptował ich dziwactwa, bo będą wnosić dużo kreatywności i świeżości. Mogą też nauczyć się trzymać swoje dziwactwa dla siebie i jednym uchem słuchać swojego wewnętrznego głosu, a drugim – swojego szefa. Ciężko im będzie jednak odnaleźć się w świecie korporacji. Maja dużą zdolność koncentracji, dlatego dobrym pomysłem są też wszystkie zawody wymagające dokładności i skupienia. W miłości dość często decydują się na krótkotrwałe związki lub życie w samotności. Inni nie są im potrzebni, by czuć sens życia. Choć pragną z kimś dzielić życie, często nie są w stanie zmienić się i dopasować do partnera. Chyba, że partner nie będzie tego od nich oczekiwał i zaakceptuje ich takimi, jakimi są. Czasem idealny związek tworzą po prostu dwa Oryginały. I jeszcze jedno: Oryginał jako rodzic zwykle jest odjazdowy, czyli na początku trudny do zaakceptowania przez dziecko, które nie chce się niczym wyróżniać. Zwykle więc dzieci Oryginałów trochę wstydzą się swoich rodziców. Z drugiej strony w ich domu promowana jest zdolność do twórczego myślenia oraz talenty, a to potrafi dać maluchowi cudowną siłę i kapitał na całe życie.

Pełną charakterystykę poszczególnych typów osobowości, szczegółowy test pozwalający określić, jaki typ (lub typy)  u ciebie dominuje oraz trening pozwalający rozpocząć pracę nad sobą, znajdziesz w książce Johna M. Oldhama i Louis B. Morris „Twój psychologiczny autoportret” (wydawnictwo Czarna Owca).

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze