1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia

5 korzyści ze starzenia się

Z wiekiem umiemy już lepiej wyznaczać granice, więcej jest w nas przebaczenia i zrozumienia. (Fot. iStock)
Dr Carol Orsborn znana jest, nie tylko w USA, ze swojego zaangażowania w tematykę świadomego starzenia się. Historyczka i teolożka przez ostatnie czterdzieści lat była wiodącym głosem swojego pokolenia, występując m.in. u Oprah, w NBC Nightly News i The Today Show.

„Droga jest niebezpieczna, niebezpieczeństwo ze wszystkich stron. Ale możemy być częścią pokolenia, które nie boi się już wieku. Zamiast tego stajemy się pokoleniem zaciekłym z wiekiem” – możemy przeczytać w jednej z książek Orsborn („Fierce with Age: Chasing God and Squirrels in Brooklyn”, czyli „Zaciekła z wiekiem: w pogoni za Bogiem i wiewiórkami na Brooklynie”).

Autorka licznych bestsellerów przedstawia w niej 5 korzyści z tego, że się starzejemy:

1. Jesteś ponadczasowa

Przeglądasz się w lustrze i widzisz pierwsze lub kolejne zmarszczki, skóra nie jest już tak sprężysta, dostrzegasz siwy włos. Nie musisz wcale pozytywnie na to reagować. Może czujesz lęk, przygnębienie, żal, złość. Jednak uświadom siebie, że niezależnie od tego, co odbija twoje lustro, ty jesteś. Po prostu. Twoja dusza jest ponadczasowa. Byłaś, jesteś, będziesz.

2. Jesteś wolna

Zawsze tak było, jednak z wiekiem coraz bardziej czujemy wolność osobistą, prawo do samostanowienia i odwagę, żeby nie przejmować się opiniami innych. Już się nie martwisz, czy żyjesz według oczekiwań innych. W tym kontekście z wiekiem jest z nami coraz lepiej.

3. Jesteś źródłem miłości, spokoju, szczęścia

Zabiegani, zestresowani, ciągle czegoś pragnący nie potrafimy się zatrzymać. Tylko chwilami czujemy, że mamy dostęp do takiego miejsca, gdzie jest spokojnie, błogo i bezpiecznie. Jednak z wiekiem tych chwil robi się coraz więcej. Kiedy zaczyna brakować sił do działań zewnętrznych, zwalniamy, coraz częściej się zatrzymujemy. Wtedy mamy szansę odkryć, że to my sami, a nie nasze osiągnięcia czy partnerzy, jesteśmy źródłem miłości, spokoju, szczęścia. To duża ulga, przestajesz być zależna od okoliczności zewnętrznych.

4. Jesteś pełna pasji

To w drugiej połowie życia zaczynamy odkrywać to, co naprawdę cieszy naszą duszę. Zaczynamy być artystkami – gramy na instrumencie, malujemy, rysujemy, projektujemy sukienki lub ogrody. Jeśli sobie na to pozwolisz, jesteś pełna pasji, które lepiej smakują z wiekiem.

5. Jesteś mądra

Przez większość życia pytamy o jego głębszy sens. Odkrywamy go poprzez swoje doświadczenia. Im ich więcej i im większa nasza otwartość, żeby potraktować je jak lekcje, tym jesteśmy mądrzejsze. Taka życiowa mądrość daje szerszą perspektywę i dostęp do intuicji. Już wiemy, dlaczego kiedyś jakieś drzwi były zamknięte przed nami, a teraz się otwierają. Umiemy już lepiej wyznaczać granice, więcej jest w nas przebaczenia i zrozumienia. Z wiekiem przekonujesz się, że jesteś mądra.

Dr Carol Orsborn napisała trzydzieści książek przetłumaczonych na piętnaście języków na temat jakości życia, dobrego samopoczucia i starzenia się, w tym dwa klasyczne teksty dotyczące marketingu dla kobiet z okresu Boomer.

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze