1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia
  4. >
  5. Alfabet pozytywnych emocji - M jak MĄDROŚĆ

Alfabet pozytywnych emocji - M jak MĄDROŚĆ

123rf.com
M jak MĄDROŚĆ – Niby rzecz oczywista, choć wcale nie tak łatwa do określenia.

Jak powiedział Aleksander Fredro „Że nikt ci nie powie, żeś głupi, przez to mądrym nie jesteś”.

Według Wikipedii „Mądrość w najwęższym znaczeniu to umiejętność podejmowania uzasadnionych decyzji, które w dłuższej perspektywie przynoszą pozytywne rezultaty".

Profesor Anna Świderkówna ujęła to tak „Może najlepiej byłoby powiedzieć, że chodzi tu o zdolność wrodzoną lub nabytą, która pozwala człowiekowi dobrze kierować swoim życiem i pomaga mu zapewnić sobie pomyślność, powodzenie, a nawet szczęście. Nie utożsamia się ona z wiedzą, choć zakłada jej posiadanie."

A oto, co pisze lifecoach Dr Cherie Carter-Scott w swojej książce „Jeśli życie jest grą, oto jej reguły”?

Mądrość jest ostatecznym celem drogi życiowej. Mądrość to najwyższy stopień wiedzy, wnikliwości i rozumienia. Otwiera najszerszą perspektywę na życie, jego cel i lekcje, które niesie. Kiedy odnajdujesz mądrość, żyjesz w świetle.

Mądrość to nie inteligencja. Nie ma nic wspólnego z ilorazem inteligencji, z osiągnięciami w szkole. Mądrość to najwyższyemocjonalnego, duchowego i umysłowego, na którym ceni się intuicję nie mniej niż informację, dobre chęci nie mniej niż umiejętności, a natchnienie nie mniej niż wiedzę. To tam najgłębsze zrozumienie wspomaga codzienne działania.

Mądrość nie jest stanem, który trzeba osiągać, lecz stanem, który należy sobie przypomnieć. Pojawiłeś się na naszej planecie w pełni wyposażony w nieograniczoną mądrość wrodzoną wszyst­kim ludziom. Żeby ją sobie przypomnieć, wystarczy znaleźć dostęp do tej sfery własnej osoby, którą łączy więź z nieskończonym boskim źródłem. Jesteś me mniej mądry niż Budda, Arystoteles lub Konfucjusz — po prostu oni dotarli w sobie do takiej sfery, do której ty jeszcze nie przeniknąłeś.

I na koniec Marcel Proust „Nie otrzymujemy mądrości, musimy odkryć ją samodziel­nie po podróży, której nikt za nas nie odbędzie i nikt nam nie oszczędzi".

A zatem… jeśli chcesz odkryć swoją mądrość pamiętaj, że nie znajdziesz jej nigdzie indziej niż w sobie samym.

Stoisz przed decyzją, jesteś na rozdrożu, potrzebujesz zasięgnąć mądrej rady? Znajdź ją w sobie.

ĆWICZENIE

Połóż się. Weź 20 oddechów, przeskanuj swoje ciało, myśli i emocje. (Bardziej szczegółowy opis pierwszej części ćwiczenia znajdziesz w poprzednich odcinkach alfabetu).

Przypuśćmy, że zastanawiasz się czy zmienić pracę?

Następnie skoncentruj się na pierwszym rozwiązaniu. Wyobraź sobie, że dokonujesz zmiany. Jak się czujesz? Może potrafisz tę jakość opisać? Może jest to jakiś symbol, kolor, kształt? Załóżmy, że trzymasz go w lewej dłoni.

Potem skoncentruj się na drugim wyjściu. Nie zmieniasz nic. Jak się z tym czujesz? Tak jak   poprzednim razem opisz „jakość” swojego uczucia. Nadaj mu kształt, barwę, może symbol.

Ponownie się skoncentruj i złóż obie dłonie. Która jakość jest silniejsza, co przeważa, a może powstało coś nowego. Co podpowiada Ci Twoja mądrość?

Czytaj

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze