1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia
  4. >
  5. Oznaki, że to więcej niż przyjaźń. Po czym poznać, czy jestem dla niego kimś więcej? Kiedy przyjaźń zmienia się w miłość?

Oznaki, że to więcej niż przyjaźń. Po czym poznać, czy jestem dla niego kimś więcej? Kiedy przyjaźń zmienia się w miłość?

Kiedy kończu się przyjaźń, a zaczyna miłość? Jeśli odkrywamy, że przyjaciel interesuje nas jako potencjalny partner w momencie, w którym jesteśmy wolni, jest szansa na to, abyśmy zmienili kierunek rozwoju tej znajomości. (Fot. iStock)
Kiedy kończu się przyjaźń, a zaczyna miłość? Jeśli odkrywamy, że przyjaciel interesuje nas jako potencjalny partner w momencie, w którym jesteśmy wolni, jest szansa na to, abyśmy zmienili kierunek rozwoju tej znajomości. (Fot. iStock)
Czy zdarzyło wam się stwierdzić ze zdziwieniem, że wasz przyjaciel (lub przyjaciółka) niepostrzeżenie zajął w waszym życiu zupełnie inne miejsce? Nigdy nie myśleliście o nim „w ten sposób”, a tu nagle i nieoczekiwanie pojawiły się nowe jakości – tęsknota, namiętność, zaangażowanie? Jakie są oznaki, że on chce czegoś więcej niż przyjaźń? Po czym to poznać?

Przyjaźń czy miłość?

Takie historie świetnie sprzedają się na ekranie jako scenariusze komedii romantycznych. Oto On i Ona przyjaźnią się od przedszkola, nie mają przed sobą sekretów, widzieli się już w niejednej kłopotliwej sytuacji – z kacem gigantem, nogą w gipsie i złamanym sercem. Zwierzają się sobie z pikantnych szczegółów randek, śmieją się wspólnie do łez z tych, które okazały się klapą, pocieszają się, wyciągają z psychicznego dołka, ratują z opresji. Ale to przecież tylko przyjaciele. Do czasu…

Kiedy bowiem okazuje się, że jedno z nich snuje matrymonialne plany – drugie odkrywa, że przyjaciel jest osobą, bez której nie może się obejść! Pojawiają się pierwsze oznaki, że to więcej niż przyjaźń, że to przecież ten jedyny lub ta jedyna! W filmach takie sytuacje zazwyczaj kończą się happy endem, bo druga strona dochodzi do tego samego wniosku. Przyjaźń zamienia się w miłość… Jest to jednak tylko fantazja scenarzystów. Jak się mają te sprawy w realnym życiu? Co zrobić, gdy widzimy oznaki, że to więcej niż przyjaźń?

Kumpel od serca. Kiedy kończy się przyjaźń, a zaczyna miłość?

– Przyjaźniliśmy się od podstawówki – opowiada Magdalena, 28-letnia lektorka angielskiego. – Tak się złożyło, że nigdy nie miałam bliskiej przyjaciółki, tylko jego, kumpla od serca. Paweł wiedział prawie wszystko o mnie, ja o nim. Nasi rodzice też się przyjaźnią, więc udało nam się utrzymać bliski kontakt, mimo że poszliśmy do innych liceów i na inne studia. Doradzaliśmy sobie w różnych sprawach, opowiadaliśmy o randkach. Ogólnie bardzo lubiliśmy spędzać czas razem.

W pewnym momencie zaczęłam spotykać się z kolejnym chłopakiem i poczułam, że tym razem to naprawdę coś poważnego. Paweł zaczął się zachowywać bardzo dziwnie. Na początku nie dopuszczałam do siebie myśli, że jest zazdrosny, jednak tak właśnie było. Atmosfera robiła się napięta.

W końcu doszło do poważnej rozmowy, w czasie której przyznał, że od dłuższego czasu liczył na coś więcej i miał nadzieję, że się w nim zakocham. Kiedy zobaczył, że jestem zaangażowana w nowy związek, zrozumiał, że tak się nie stanie. Niestety nasza przyjaźń się skończyła, bo ja nie czułam do Pawła tego, co on do mnie. Ale bardzo przeżyłam stratę. Dwadzieścia lat przyjaźni to coś, czego już pewnie nigdy nie doświadczę. Szkoda, że tak się stało – kończy Magdalena.

Czy istnieje przyjaźń między mężczyzną i kobietą? Oznaki, że to więcej niż przyjaźń

Są tacy, którzy odpowiedzą: „Oczywiście. Mam przyjaciółkę, przyjaciela odmiennej płci i jest to czysta przyjaźń – nic więcej”. Z pewnością będą i tacy, którzy mają odmienne zdanie. Powodem jest fakt, że będąc osobami heteroseksualnymi, często instynktownie i nieświadomie oceniamy płeć przeciwną pod kątem atrakcyjności. Dlatego pod powierzchnią relacji przyjacielskiej może toczyć się proces o dynamice seksualnej i jest tylko kwestią czasu, kiedy któraś ze stron ujawni swoje zainteresowanie i oznaki, że on chce czegoś więcej niż przyjaźń, staną się dużo bardziej widoczne.

Czasem także przyjaźń męsko-damska bywa substytutem związku dla osób, które z jakiegoś powodu nie chcą się zaangażować lub na przykład przechodzą kryzys w relacji (mają za sobą rozstanie).

Myślę, że problemu tego nie rozstrzygniemy jednoznacznie, dlatego skupmy się na sytuacji, w której w przyjacielskiej dotąd relacji zachodzi zmiana jakości. Jeśli następuje ona w momencie, w którym jedna ze stron jest poważnie zaangażowana w inny związek, sprawy mocno się komplikują.

Jeśli jednak odkrywamy, że przyjaciel interesuje nas jako potencjalny partner w momencie, w którym jesteśmy wolni, jest szansa na to, abyśmy zmienili kierunek rozwoju tej znajomości. Jednakże bez gwarancji, że wszystko potoczy się zgodnie z naszą wolą.

Czy jestem dla niego kimś więcej? Po czym poznać, że on czuje coś więcej?

Nie wpłyniesz na uczucia swojego przyjaciela, jeśli to, co do ciebie czuje, ani trochę nie jest zabarwione romantyzmem, erotyzmem itp. Jeśli jednak istnieje potencjał na rozwinięcie waszej relacji, możesz spróbować.

Zobacz, co możesz zrobić, jeśli zakochałeś/zakochałaś się w przyjaciółce/przyjacielu:

1. Metoda małych kroków. „Jestem dla niego koleżanką czy kimś więcej?” – po pierwsze, zbadaj nastawienie swojego przyjaciela. Porozmawiaj z nim teoretycznie „co by było, gdyby”. Możesz zrobić to żartobliwie. Nie wykładaj od razu kart na stół, bo istnieje spore ryzyko, że spotkasz się z dużym zdziwieniem i konfuzją. Jeśli twój przyjaciel nie myślał dotąd o tobie jako o potencjalnym partnerze, nie ujawniał oznak, że to więcej niż przyjaźń, może poczuć się niezręcznie. Na przyjaźni powstanie rysa.

2. Trochę romantyzmu. Bardziej eleganckie ubranie, nieco romantyzmu na waszym spotkaniu, słowem: jeszcze nie randka, ale już nie tylko kumpelskie nastroje. Zauważ, jak reaguje na to twój przyjaciel. Czy czuje się skołowany, czy może odpowiada mu ten nastrój?

3. Działaj z wyczuciem. Jeśli uznasz, że przyjaciel nie rozumie, o co ci chodzi – wycofaj się, jeżeli nie chcesz przekreślić waszej przyjaźni i pozostać w niej. Po jednostronnym wyznaniu uczuć równowaga w relacji zostanie zaburzona. Jeśli jednak czujesz, że masz szanse…

4. Więcej odwagi. „Czy jestem dla niego kimś więcej? Jak się upewnić?” – wyraź to, co czujesz, w taktownej i delikatnej formie. Po czym poznać, że on czuje coś więcej, podobnie jak Ty? Powiedz na przykład, że zastanawiałeś się, że bylibyście dobraną parą, że wiele was łączy itp.

5. Nie naciskaj. Nawet jeśli napotkasz na otwartość, daj przyjacielowi czas na to, by odnalazł się w sytuacji i zweryfikował swoje uczucia.

6. Bądź uczciwy i świadomy. Wasza relacja jest specyficzna. Warto więc, abyś wiedział/a, dokąd zmierzasz. Czasem bowiem powstaje relacja, która nadal jest relacją przyjacielską, mimo że wylądowaliście w łóżku. Jeśli macie być partnerami w prawdziwym tego słowa znaczeniu, musicie świadomie do tego zmierzać.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze