1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia
  4. >
  5. 10 sprawdzonych zasad urzeczywistniania marzeń. Zasada 8: Zostań łowczynią okazji

10 sprawdzonych zasad urzeczywistniania marzeń. Zasada 8: Zostań łowczynią okazji

fot.123rf
fot.123rf
Na moich szkoleniach często powtarzam, że osoby przeciętne napotykają w życiu na problemy, osoby świadome zamiast problemów widzą wyzwania, natomiast wybitne jednostki patrzą na problemy przez pryzmat okazji. Chcę byś była wybitna, dlatego opowiem Ci pewną historię.

W pewien zimowy wieczór wszedł do mojego biura rozwścieczony Klient. Miał do tego prawo, bo miał ogromny problem – jego ludzie nie dotrzymali terminu realizacji usługi na dostawę stali. Wiązało się to nie tylko z karami, wynikającymi z umowy, ale także mogło skutkować utratą kluczowego Klienta, a tym samym zachwiać płynnością finansową firmy. W trakcie sesji coachingowej okazało się jeszcze, że mój Klient liczył w niedalekiej przyszłości na stanowisko Zastępcy Dyrektora Zarządzającego, a to zdarzenie definitywnie przekreśliło możliwość awansu. Po kilkudziesięciu minutach wspólnej pracy stało się coś niewiarygodnego. Klient przetransformował problem w okazję i dostrzegł szansę w tej na pozór patowej sytuacji. Zrozumiał, że dzięki tym okolicznościom może zaprezentować swoje umiejętności menedżerskie. Przygotował plan naprawczy i z sukcesem wcielił go w życie. Zarząd docenił jego umiejętności „gaszenia pożarów” i pochwalił determinację z jaką pracował nad odbudowaniem relacji z Klientem. Po kilku miesiącach otrzymał upragniony awans.

Nie chcę się zastanawiać jak mogłaby skończyć się ta historia, gdyby zamiast okazji Klient widział tylko zaistniały problem.

Pamiętaj, cokolwiek się wydarzy na Twojej drodze do celu, możesz to wykorzystać. To nie jest tak, że osiągasz albo sukces, albo porażkę. Po prostu nim dojdziesz do celu, spotkasz po drodze kilka, kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt porażek. To normalne. Daj sobie na to przyzwolenie i ciesz się, że są, bo to znaczy, że działasz. Oprócz informacji, że działasz, porażki dają Ci jeszcze coś więcej, dają Ci doświadczenie i chronią w dalszej podróży przed popełnianiem tych samych błędów. Porażki Cię rozwijają.

Zapamiętaj, nieważne jest to ile razy się „przewrócisz”, ważne byś wstała o jeden raz więcej.

trenerka biznesu i rozwoju osobistego, life & business coach

 

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze