1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia

Praktyka pięciu kroków. Materiały do samodzielnej pracy

fot.123rf
fot.123rf
Nauczono nas, że to, co nam się nie podoba, powinno być zwalczane, eliminowane, usuwane z pola widzenia. Więc walczymy. Ze strachem, złością. Z uzależnieniem, bólem. Ścieramy się, opieramy. Odnosimy zwycięstwo. Chwilowe, nie zawsze satysfakcjonujące. Potem wróg podnosi głowę. Wytaczamy więc większe działa, tracimy coraz więcej energii... Lama Tsultrim Allione, nauczycielka buddyzmu tybetańskiego, proponuje zupełnie inną drogę: zaproś wroga do swojej intymnej przestrzeni. Spójrz mu w oczy. Zapytaj, czego mu potrzeba. I daj mu to.

Z czym pracować? Ze wszystkim, co nas ogranicza, odbiera energię. W przypadku problemów w relacjach nie należy, oczywiście, traktować drugiej osoby jak demona. Najlepiej zająć się emocjami, jakie wobec niej odczuwamy. Czasem można spotkać się z czymś mniejszym, co pojawia się w danym dniu. Choćby bólem głowy...

Wstęp

Zamknij oczy i nie otwieraj ich aż do zakończenia piątego kroku. Weź dziewięć relaksujących oddechów z długimi wydechami. Przy trzech pierwszych wyobraź sobie, że podczas wdechu powietrze wędruje do miejsc, w których utrzymujesz fizyczne napięcie, a każdy wydech to napięcie zabiera. Tak samo postępuj z napięciem emocjonalnym, a następnie z mentalnym. Wzbudź w sobie motywację, by twoja praktyka przyniosła korzyść tobie i wszystkim istotom.

Krok 1: Znajdź demona

Zdecyduj, z którym demonem (lub bogiem) chcesz pracować. Pomyśl o tym bogu/demonie i przeskanuj swoje ciało. Znajdź miejsce, w którym trzymasz go najmocniej. Może ci w tym pomóc przypomnienie sobie sytuacji, kiedy doznania związane z demonem były szczególnie silne. Zauważ w ciele właściwości tych doznań: miejsce kolor fakturę kształt temperaturę. Na chwilę wzmocnij doznania.

Krok 2: Nadaj demonowi osobową formę i zapytaj, czego potrzebuje

Pozwól, żeby wszystkie zaobserwowane jakości opuściły ciało i stały się postacią – z rękoma, nogami, oczyma. Wyobraź sobie, że postać zwrócona jest twarzą do ciebie. (Jeśli pojawia się przedmiot nieożywiony, wyobraź sobie, jak wyglądałby jako żywa istota). Zauważ następujące cechy demona/boga: kolor skórę wielkość płeć ogólny charakter stan emocjonalny wyraz oczu, spojrzenie sprawdź, czy widzisz coś, czego nie zauważyłaś na początku. Zadaj demonowi trzy pytania:Czego chcesz? Czego naprawdę potrzebujesz? Jak poczujesz się, gdy dostaniesz to, czego potrzebujesz? Po zadaniu pytań usiądź na krześle ustawionym naprzeciwko (o ile to możliwe, nie otwierając oczu).

Krok 3: Stań się demonem

Wejdź w skórę demona, stań się nim. Zauważ, jak wyglądasz z jego perspektywy. Poczuj, jak to jest być w jego ciele. Odpowiedz na zadane wcześniej pytania: Chcę… Naprawdę potrzebuję… Kiedy to dostanę, poczuję…

Krok 4: Karmienie demona i spotkanie ze sprzymierzeńcem

Usiądź na swoim pierwotnym miejscu. Daj sobie czas, by wrócić do ciała. Zobacz siedzącego naprzeciwko demona. Rozpuść swoje ciało w nektar (lub wyobraź sobie, że wytwarzasz nieograniczoną ilość nektaru). Nektar ma mieć właściwości uczucia przywołanego przez demona w odpowiedzi na trzecie pytanie (co poczuje, gdy jego potrzeba zostanie zaspokojona). Zacznij karmić demona. Rób to tak długo, dopóki nie zaspokoi pragnienia. (Jeśli masz wrażenie, że demon jest nienasycony, wyobraź sobie, jak mógłby wyglądać, gdyby nasycił się do końca). Zaobserwuj, co dzieje się z demonem. Jeśli po jego nasyceniu pojawia się jakaś istota, zapytaj, czy jest sprzymierzeńcem. Jeśli demon zniknął i nie pojawiła się w jego miejsce żadna istota, możesz przejść do punktu piątego.

Gdy pojawi się sprzymierzeniec, postaraj się zauważyć jak najwięcej szczegółów w jego wyglądzie. Zadaj mu następujące pytania: Jak mi pomożesz? Jak będziesz mnie chronił? Co mi obiecasz? Jak będę mogła cię przywołać?

Zmień miejsce, stań się sprzymierzeńcem. Nie spiesz się, poczuj, jak to jest być w jego ciele. Potem odpowiedz na zadane wcześniej pytania jako sprzymierzeniec: Będę ci pomagał (robiąc) … Będę cię chronił (robiąc) … Obiecuję ci, że… Pojawię się, gdy…

Wróć na swoje miejsce, odczekaj chwilę, po czym poczuj pomoc i wsparcie płynące od sprzymierzeńca. Wyobraź sobie, że sprzymierzeniec rozpuszcza się w światło, to światło rozpuszcza się w tobie i rozchodzi się po wszystkich komórkach twojego ciała. Rozpuść się wraz ze zintegrowaną energią sprzymierzeńca.

Krok 5: Trwanie w przytomnej świadomości

Pozostań w stanie, który pojawi się po rozpuszczeniu. Pozwól umysłowi rozluźnić się, bez doszukiwania się szczególnych doświadczeń. Kiedy otworzysz oczy, przywołaj doznanie energii sprzymierzeńca w ciele i je ustabilizuj.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze