1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia
  4. >
  5. Jak odnieść sukces, czyli 12 składowych powodzenia w życiu

Jak odnieść sukces, czyli 12 składowych powodzenia w życiu

fot. iStock
Stephen Covey, autor bestsellerów, twórca teorii „7 nawyków skutecznego działania” twierdził, że udane życie opiera się na tzw. wielkości wewnętrznej, czyli poszanowaniu naturalnych zasad. Oto 12 składowych powodzenia w życiu, jakie wyodrębnił.

1. Spójność wewnętrzna.
To stan, kiedy twoje myśli i czyny są ze sobą zgodne. Jej brak oznacza życie w świecie pozorów, a ludziom, którzy w ten sposób funkcjonują, tylko się wydaje, że są kimś, że coś robią, że mają znaczenie... W rzeczywistości to tylko iluzja. Jak osiągnąć spójność wewnętrzną? To wymaga pokory i odwagi – twierdzi Covey.

2. Odkrycie powołania.
Co możesz wnieść do świata? Po zrozumieniu swojej życiowej misji możemy dokonać największych czynów, do jakich jesteśmy zdolni.

3. Określenie priorytetów.
Na świecie są miliony rzeczy, które mogą zrobić za ciebie inni (a nawet zrobią to lepiej), ale są też takie, które możesz zrobić tylko ty – poświęć czas i energię, by je odnaleźć i zrealizować. Kto inny może być ojcem dla twojego dziecka? Kto stanie na czele twojej firmy? – pyta Covey.

4. Synergia.
 Najlepsze efekty niesie praca wielu osób, które dają coś od siebie, nie kalkulując ani nie oczekując oklasków. A to jest możliwe tylko wtedy, gdy między nimi jest więź powstała z szacunku, miłości, gotowości do bezinteresownego poświęcenia dla dobra ogółu.

5. Indywidualne podejście.
Każdy człowiek pragnie być szanowany, doceniany, rozumiany. Jeśli okazujemy komuś uwagę i troskę – pozwalamy poczuć mu się kimś ważnym i wartościowym. „Indywidualne podejście liczy się dla 90 procent ludzi, a i dla pozostałych nie jest obojętne” – pisze Covey.

6. Poczucie odpowiedzialności.
Kwestia brania odpowiedzialności pojawia się w momencie kryzysu, bo – jak wiadomo – sukces ma wielu ojców. Ale unikanie odpowiedzialności stawia nas w pozycji ofiary – ludzie odpowiedzialni wiedzą, że ich życie zależy od ich własnych wyborów.

7. Lojalność.
Miarą lojalności jest szacunek dla nieobecnych. Czy to, co mówisz za plecami innych, miałbyś odwagę powiedzieć im w twarz? Gdy przyłączasz się do plotkarzy, dajesz im przyzwolenie na takie zachowanie. Innym razem to ty zostaniesz obiektem ich kpin.

8. Wzajemność.
W przyrodzie nic nie ginie i to, co wyślesz w świat, wróci do ciebie. Ludzie pragną sprawiedliwości, a świat nie zawsze im ją przynosi. Ci, którzy są fair w relacjach, zyskują już na starcie.

9. Różnorodność.
Podobieństwo nas ogranicza i odbiera energię – przestrzega Covey, bo mamy naturalną tendencję do otaczania się ludźmi podobnymi do nas. A tylko grupy osób o różnych zainteresowaniach, talentach i kompetencjach wymyślają innowacyjne rozwiązania i popychają świat naprzód.

10. Niekończąca się nauka.
Ciągłe dokształcanie się to nie tylko wymóg naszych czasów, w których wszystko zmienia się w zawrotnym tempie, ale i dobro samo w sobie. Dzięki pogłębianiu wiedzy i pracy nad sobą stajemy się mądrzejsi i lepsi.

11. Odnowa i regeneracja.
 Choć tyle pisze się i mówi o konieczności odpoczynku, to wciąż ignorujemy swoje potrzeby duchowe, umysłowe, cielesne i społeczne. Deficyty w którejkolwiek z tych sfer są zagrożeniem dla naszego życia.

12. Edukowanie.
Nie ma lepszego sposobu na poznanie czegoś niż mówienie o tym innym osobom. Nauczanie to naturalna wymiana, na której każdy zyskuje. „Pamiętaj, że nieustannie uczymy innych przez to, kim jesteśmy i jacy jesteśmy” – puentuje Covey.

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze