1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia
  4. >
  5. Otwórz serce na miłość - zestaw ćwiczeń nie tylko dla singli i singielek

Otwórz serce na miłość - zestaw ćwiczeń nie tylko dla singli i singielek

Inspirujące ćwiczenia dla par z długoletnim stażem i singielek, dzięki którym uda się wskrzesić dawne uczucia i zagoić emocjonalne rany. (fot. iStock)
Jak wskrzesić dawny entuzjazm? Jak pomóc sercu zagoić emocjonalne rany? Oto inspirujące ćwiczenia, zarówno dla singielek, jak i tych z was, które są w długoletnich związkach, ale czują, że brakuje w nich ognia.

Jeśli jesteś singielką:

1. Przyjmuj to, co dobre

Twój związek właśnie się zakończył? Czujesz się porzucona, wykorzystana? Mówi się, że jeśli mamy w sercu rany, to znaczy, że przynajmniej byliśmy w stanie je na kogoś otworzyć. Aby rany zagoiły się do końca, warto przede wszystkim praktykować miłość do siebie: mówić sobie pozytywne słowa, dziękować za to, co udało się zrobić, traktować swoje ciało z szacunkiem, zdrowo się odżywiać, nie przeciążać się pracą. Nie krytykować się, mówić do siebie ciepło i z pełną akceptacją, np.: "Kocham cię", "Jesteś dla mnie ważna" - można zrobić to, kładąc swoją dłoń na sercu i oddychając prosto do niego. Pamiętaj, że serce jest centrum odczuwania miłości, a możesz ją kierować również do siebie.

A może nie spotkałaś jeszcze kogoś, kto wart byłby twojego uczucia? Cierpliwości. Jeśli masz otwarte serce, jeśli mówisz sobie dobre rzeczy i dbasz o siebie, ale też jeśli masz miłość do świata - starasz się zauważać w nim dobre rzeczy i robić małe gesty życzliwości wobec innych, nawet nieznajomych, twoja miłość wysłana do świata wróci do ciebie.

2. Partner w drodze

Jeśli czujesz, że twoje serce jest już gotowe na poznanie nowej osoby, zastanów się, jak chciałabyś się czuć w towarzystwie nowego partnera.

- Powiedz na głos: "Chciałabym czuć... (np. radość, ciepło w sercu, przypływ energii witalnej).

- Spróbuj poczuć te emocje głęboko w ciele. Oddychaj świadomie i pogłębiaj doświadczanie wrażeń towarzyszących pozytywnym uczuciom.

- Wyobraź sobie piękne miejsce w przyrodzie i nową osobę, która zmierza w twoim kierunku. Nie widzisz dokładnie, jak wygląda, ale wiesz, że to nowy partner. Co teraz czujesz w ciele, jaką emocję? Czy pojawił się np. lęk, a może ekscytacja?

- Po chwili wyobraź sobie, że ta postać stoi naprzeciwko ciebie. Jej wygląd nie jest ważny, być może zobaczysz tylko zarys sylwetki. Jak się czujesz teraz, wiedząc, że to twój nowy, potencjalny partner? Czy twoje serce jest gotowe na miłość, na przyjęcie jej i na dawanie?

3. Kiedy już się zakochasz...

W trakcie doświadczania prawdziwego koktajlu uczuć i emocji - ekscytacji, pożądania, radości, tęsknoty i podenerwowania - warto zadać sobie kilka pytań:

- Co cię przyciągnęło do tej osoby? Co ci się w niej najbardziej spodobało?

- Jakie marzenia o idealnym związku uruchomiła w tobie ta relacja?

- Jakie niespełnione potrzeby możesz projektować na tę osobę?

Zachowanie zdrowego dystansu i obserwowanie swoich uczuć na początku znajomości może być trudne, ale jest gwarancją tego, że tym razem się uda!

Jeśli jesteś w związku

1. Rachunek sumienia

Jeśli jesteś w długoletnim związku i czujesz, że "ogień wygasł", zadaj sobie kilka ważnych pytań:

- Czego brakuje w twoim związku? Na przykład: miłości, czułości, przytulania, pożądania, dobrej komunikacji, wspólnego spędzania czasu, zaufania, planów na przyszłość.

- Czy zrobiłaś wszystko, co możliwe z twojej strony, aby to, czego ci brakuje, wnieść do związku? Na przykład jeśli brakuje ci czułych gestów, czy zainicjowałaś czuły dotyk? Jeśli pożądanie osłabło, czy rozmawiałaś z partnerem, czy spytałaś, czego on potrzebuje i czy wyraziłaś to, czego ty potrzebujesz, aby znów zapłonął między wami ogień?

- Czy czujesz, że ten związek ma nadal potencjał? Jakie są jego słabe i mocne strony?

- Czego nauczyłaś się o sobie dzięki obecnej relacji?

- Czy w ciągu ostatniego roku przeważały między wami spokój i porozumienie, czy raczej kłótnie i obojętność?

- Czy w tym związku ty jesteś bardziej dawcą, czy to partner daje więcej?

- Czy czujesz się kochana przez swojego partnera? Czy potrafi wyrazić swoje uczucia miłości słowem, gestem? A czy ty potrafisz to zrobić? Kiedy ostatnio raz usłyszałaś: "kocham cię" i kiedy ostatni raz sama to powiedziałaś?

2. Pory roku w związku

Relacje przechodzą przez różne fazy. Sprawdź, w której znajdujesz się ze swoim partnerem.

Wiosna - czas zakochania

Czas, kiedy dwie osoby odczuwają silne przyciąganie do siebie. Zakochują się w sobie i pragną spędzać jak najwięcej czasu ze sobą. Na tym etapie doświadczają burzy hormonów, czyli typowych symptomów zakochania: uczucia miłości, ekscytacji, radości, ale również trudności ze snem i koncentracją uwagi (myślą o sobie nieustannie). Nowy partner jest teraz centrum życia i cała uwaga skierowana jest na związek.

Lato - głębsze poznawanie się

Partnerzy poznają się bardziej, na poziomie fizycznym, emocjonalnym, mentalnym i duchowym. Zaczynają tworzyć wspólny świat. Na tym etapie mogą zacząć mieszkać, podróżować. Oboje czują przypływ w pozytywnej energii, mają motywację do wspólnego działania.

Jesień - czas transformacji w związku

Poziom fascynacji drugą osobą słabnie. Przestajemy patrzeć na partnera przez różowe okulary, widzimy go takim, jakim jest naprawdę. Doświadczamy pierwszych rozczarowań, kłótni, zranień emocjonalnych, nieporozumień. Poznajemy cień partnera, a także pokazujemy mu te aspekty siebie, które wcześniej były ukryte. Ten etap może się zakończyć burzliwą kłótnią i zerwaniem.

Zima - oddalenie od siebie

To etap dojrzalszego uczucia. Jesteśmy pewne uczuć partnera, stopnia jego zaangażowania oraz naszego. Dobry czas, by powrócić do własnego świata, zająć się swoimi sprawami, spotkać z dawno niewidzianymi znajomymi. Czas dystansu, potrzebnego do tego, by podsumować ten związek i poczuć kontakt z samą sobą. Dzięki oddaleniu możemy zbliżyć się do partnera w czasie związkowej wiosny. Na tym etapie niektóre pary oddalają się jednak tak bardzo, że relacja się kończy.

3. Jak przywołać wiosnę?

Praktyka pozytywnych słów

Zamiast krytykować się nawzajem, umówcie się, że od tej chwili będziecie praktykować wdzięczność do siebie i zwracać uwagę na pozytywne aspekty osobowości, wyglądu, zachowania. Krytyka podcina skrzydła i zmniejsza poziom zadowolenia z bycia w związku, warto zatem obdarzać się częściej komplementami.

Dobre wspomnienia

Jednym ze sposobów wskrzeszenia ognia w związku jest powrót do przyjemnych wspomnień z początku relacji. Wtedy, kiedy doświadczaliście wybuchu namiętności, ognia miłości w sercach, kiedy było wam po prostu dobrze razem. Warto pooglądać razem zdjęcia z wyjazdów, spotkań oraz przypomnieć sobie dokładnie początki waszej relacji. Możecie również wybrać się wspólnie do jednego z ulubionych "waszych" miejsc i sprawdzić, co poczujecie do siebie, będąc tam.

Wyjazd na weekend

To okazja do zbliżenia się do siebie, porozmawiania, wzięcia za ręce, zbudowania ponownie więzi, intymności, zaufania. Czas, jaki spędzicie tylko ze sobą, może pomóc wyrazić skrywane uczucia i potrzeby. To ważne, aby podczas rozmowy nie obwiniać partnera, ale stosować asertywną komunikację. Mówi o tym, jak się czujesz, w związku z jego zachowaniem czy słowami, jakich użył. Warto też zaznaczyć na początku wyjazdu, że waszą intencją jest pozytywne porozumienie między wami i dobrze spędzony czas razem.

Warsztaty, autoterapia lub terapia dla par

Tantra, komunikacja, warsztaty dla rodziców - na rynku jest wiele propozycji rozwojowych dla par, które pomogą nie tylko przywołać atmosferę pierwszych miesięcy po poznaniu, ale też przepracować bariery komunikacyjne czy rozwiązać problemy budujące między wami mur. Z kolei terapia jest możliwa tylko wtedy, kiedy oboje partnerzy są do niej przekonani i zgadzają się na tę formę pracy nad związkiem. Nie gwarantuje utrzymania związku, ale może pomóc rozjaśnić nieporozumienia, skontaktować się ze swoimi potrzebami i uczuciami, a przede wszystkim podjąć decyzję dotyczącą przyszłości związku.

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze