1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia
  4. >
  5. Indianka i analfabetka, więc na pewno winna…

Indianka i analfabetka, więc na pewno winna…

123rf.com
Indianka ze stanu Chiapas w Meksyku spędziła dziewięć lat w więzieniu, skazana za dzieciobójstwo. W czasie procesu uniemożliwiono jej obronę. Przykład Adeli Ramirez to jeden z licznych przypadków pozbawienia niepiśmiennych kobiet podstawowych praw obywatelskich.

W listopadzie 2004 r. 22-letnia wówczas Meksykanka była w ósmym miesiącu ciąży. Pracowała w restauracji, gdzie w zależności od nastroju szefa albo gotowała, albo namawiała klientów na drinka. Została zatrzymana, a potem skazana mimo ewidentnego braku dowodów. Przypisano jej działania wzajemnie się wykluczające i posłano na 15 lat do więzienia. W końcu lutego 2012 r. wraz z dwiema innymi kobietami została zwolniona. Gubernator stanu uznał, że pozbawienie wolności było niesłuszne. W wydanym z tej okazji komunikacie władze przyznały, że jest więcej przypadków nielegalnego uwięzienia.

Adela nie znała hiszpańskiego, a mimo to proces odbył się bez udziału tłumacza. Kobieta podpisywała podsuwane jej dokumenty, nie rozumiejąc ani słowa z tego, co było w nich zapisane. Dopiero w więzieniu nauczyła się języka, żeby opowiedzieć swoją wersje wydarzeń. Według szacunków organizacji zajmującej się obroną najbiedniejszych, w Meksyku zapada aż 95 % wyroków skazujących. Procesy są pełne błędów i w efekcie dochodzi do „niewybaczalnej dyskryminacji ”.

 

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze