1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia
  4. >
  5. Świeci słońce, a ty czujesz smutek? Spokojnie, nie jesteś sam. „Summertime sadness” istnieje naprawdę

Świeci słońce, a ty czujesz smutek? Spokojnie, nie jesteś sam. „Summertime sadness” istnieje naprawdę

Jak zapewniają eksperci, wahania nastroju towarzyszące zmianom pór roku to zupełnie normalna rzecz. (Fot. Anastasia Korchagina/Getty Images)
Jak zapewniają eksperci, wahania nastroju towarzyszące zmianom pór roku to zupełnie normalna rzecz. (Fot. Anastasia Korchagina/Getty Images)
Powszechnie uważa się, że wszyscy kochają lato, ale czy na pewno? Jak się okazuje, słońce, wysokie temperatury i sezon urlopowy mogą wywołać u niektórych emocjonalne reakcje, a słynny „summertime sadness”, czyli „letni smutek”, o którym śpiewała Lana Del Rey, to jak najbardziej prawdziwa rzecz. Objawia się on m.in. podwyższoną drażliwością i FOMO, np. gdy obserwujemy w social mediach wakacyjne zdjęcia znajomych. Sprawdź, czy ciebie też dotyczy to zjawisko.

Są tacy, którzy kochają zimę, a mroźne powietrze i świąteczny klimat wywołują u nich przyjemne ożywienie. Ich rutyna obejmuje wówczas wczesnoporonne biegi i przytulne wieczory z przyjaciółmi przy gorących napojach, jednak wraz z nadejściem wiosny i lata oraz wzrostem temperatur zauważają oni stopniową zmianę nastroju. Dyskomfort pogłębiają intensywne upały, które zakłócają sen, powodują zmęczenie i rozdrażnienie, a nawet zmniejszają motywację do angażowania się w ulubione zajęcia. Do tego dochodzi presja społeczna zwiększająca poczucie niepokoju i osamotnienia, gdy przyjaciele spędzają czas na wakacjach pod palmami, a my tkwimy w biurze lub domu. Brzmi znajomo?

Letni smutek: „Summertime sadness” to prawdziwa rzecz

Chociaż depresja zimowa, znana jako sezonowe zaburzenie afektywne (SAD), jest dobrze znana i udokumentowana, o letnim przygnębieniu prawie w ogóle się nie mówi. A przecież poczucie melancholii podczas wakacji czy doświadczenie letniego smutku to zupełnie normalna rzecz. Gdy słońce góruje na niebie, a temperatura rośnie, wielu z nas z niecierpliwością wyczekuje wakacji, wycieczek na plażę i długich dni, jednak są też tacy, dla których bezlitosny upał, zakłócone rutyny i społeczne oczekiwania dotyczące planowanych wakacji mogą powodować zmiany nastroju określane jako letni smutek. Ten z kolei wywołuje uczucie depresji, lęku i izolacji. W przeciwieństwie do zimowej odmiany, która zwykle powoduje zwiększone pragnienie jedzenia i snu, objawy letniego SAD często obejmują spadek apetytu i bezsenność.

Przejście z jednej pory roku na drugą może wywołać szereg emocji, szczególnie u osób o wysokiej wrażliwości na zmiany. Dla niektórych przewidywalność i pewien stały rytm mają kluczowe znaczenie dla utrzymania dobrego samopoczucia psychicznego. Zmiany w rutynie latem – czy to spowodowane wakacjami, zmianami w opiece nad dziećmi czy zmienionymi harmonogramami pracy – mogą zakłócić stabilność i przyczynić się do poczucia niepokoju. Przejście z wiosny na lato, choć przez wielu uwielbiane, może u niektórych wywołać uczucie nostalgii, straty, a nawet żałoby. Te reakcje emocjonalne mogą wynikać z osobistych wspomnień związanych z porą roku lub poczuciem tęsknoty za przeszłymi doświadczeniami.

Letni smutek: wpływ ciepła i FOMO

Jednym z czynników przyczyniających się do letniego smutku jest dyskomfort fizyczny związany z falami upałów. Wysokie temperatury mogą prowadzić do zaburzeń snu, zwiększonej drażliwości i zmniejszonego apetytu, a wszystko to może przyczyniać się do poczucia niepokoju lub złego nastroju. Dla osób wrażliwych na ciepło lub mieszkających w regionach o ekstremalnych temperaturach miesiące letnie mogą stać się synonimem dyskomfortu, a nie relaksu.

Co więcej, lato często oznacza liczne spotkania towarzyskie, zajęcia na świeżym powietrzu i wakacje, a także prezentowanie przez media obrazu beztroskiej letniej błogości. Presja bycia aktywnym, utrzymywania kontaktów towarzyskich i maksymalnego wykorzystania pory roku może również wywołać uczucie presji i porównań u osób zmagających się z letnim smutkiem. W przypadku tych osób FOMO lub strach przed utratą może zaostrzyć poczucie izolacji.

Letni smutek: co możesz zrobić, aby pomóc sobie w tym czasie?

Jak poradzić sobie z sezonowymi wahaniami nastroju? Oto kilka prostych sposobów:

  1. Popraw higienę snu. Opracowanie i utrzymywanie stałego harmonogramu snu może złagodzić objawy letniego smutku. Pomocne może być upewnienie się, że pomieszczenie jest ciemne i chłodne oraz wyeliminowanie dźwięków z zewnątrz.

  2. Skróć czas spędzany w social mediach. Patrzenie na zdjęcia z wakacji innych osób może nasilić poczucie samotności i izolacji. Lepiej zatem zatrzymać scrollowanie i odłożyć telefon na bok.

  3. Obejrzyj film, którego akcja rozgrywa się zimą. Tym, którzy zmagają się z SAD, zaleca się oglądanie podczas mroźnych miesięcy filmów skupiających się na letniej zabawie. Tego samego mogą spróbować ci, którzy chcą uciec od męczących upałów.

  4. Opracuj strategie radzenia sobie. Pomocne może być również praktykowanie uważności, prowadzenie dziennika i praca ze samoświadomością. Można też rozpocząć nowe hobby lub zaangażować się w zajęcia, które sprawiają nam przyjemność. To może pomóc zmniejszyć poczucie izolacji oraz odzyskać poczucie sprawczości i spełnienia.

  5. Poszukaj wsparcia. Jeśli proste zmiany nie poprawiają jakości twojego życia latem, spróbuj poszukać dodatkowego wsparcia u bliskich lub specjalistów zajmujących się zdrowiem psychicznym, którzy skierują cię na terapię lub dostosują leki, szczególnie jeśli objawy będą się utrzymywać.

Źródło: „Feeling Summertime Sadness? You Are Not Alone”, psychologytoday.com [dostęp: 26.06.2024]

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze