1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia

Punkt zwrotny w życiu - ćwiczenie

123rf.com
Życie jest tym, co dzieje się między monotonią i cudami, powiedział mędrzec z kręgu taoistów. I my mamy na to wpływ. Jak zaprosić do życia moment, który może stać się pozytywnym punktem zwrotnym w kierunku, o którym marzymy?

Życie jest zbiorem momentów w czasie, niektóre są prozaiczne i rutynowe, niektóre nadzwyczajne. W każdej chwili wpływamy na ich bieg - energią naszych myśli i emocji. Psychoterapeuta Ryan M. Niemiec, pracujący metodą psychologii pozytywnej, proponuje pracę z ważnymi momentami w życiu. Podaje swój przykład. Kiedyś po trudnym dniu, w czasie kiedy odczuwał nieznośną stagnację swojego życia, szedł ulicą ze spuszczoną głową i kopał kamień. Przechodził obok meksykańskiej restauracji. Powiedział sobie w duchu: „Nie poddawaj się, daj sobie jeszcze jedną szansę” i mruknął głośniej: „Masz ochotę na kawę?”. „Oczywiście”, odpowiedziała kobieta, która nagle się przed nim pojawiła. Poszli na kawę a ta kobieta została później jego żoną. Ryan Niemiec twierdzi, że to był ważny dla niego moment, dzięki temu, że odważył się być wytrwałym i mieć nadzieję. Zwrócił się do swojej siły wewnętrznej i wykazał się odwagą. Uważność na takie momenty pomaga nam uświadomić sobie, w jaki sposób możemy czynnie wpłynąć na nasze życie.

Punkt zwrotny w życiu - ćwiczenie

1. Ważny moment w życiu

Przypomnij sobie moment, który miał pozytywny wpływ na ciebie. To nie musi koniecznie być coś bardzo spektakularnego. Chodzi o wydarzenie, w którym czułaś swoją moc. (Ludzie często przypominają sobie, jak podnieśli się po dużym stresie, traumatycznym wydarzeniu albo w jakiś zaskakujący sposób znaleźli pracę lub poradzili sobie po prostu w trudnym momencie).

2. Odkryj moc ważnego momentu w życiu

Odtwórz, jakie drzemiące w tobie siły doszły do głosu. Jakiego rodzaju mocy użyłaś? Wytrwałości, kreatywności, wiary?

3. Jak ważny moment na ciebie wpłynął?

Zbadać, w jaki sposób tamta chwila na ciebie wpłynęła? Co w sobie odkryłaś? Jakich informacji o twojej tożsamości dostarczyła? Jak to wpłynęło na twój obraz siebie?

4. Wróć do teraźniejszości

Zastanów się jak możesz wykorzystać tą siłę w sytuacji, w której obecnie się znajdujesz. Czy możesz zmobilizować się do działania? Może ten rodzaj siły uruchomi inne drzemiące w tobie pokłady cech, które są ci potrzebne właśnie teraz?

Potencjalne korzyści z ćwiczenia

1. Uruchamia pozytywną pamięć autobiograficzną. 2. Uczy, w jaki sposób wykorzystywać pozytywną przeszłość do kreowania pozytywnej przyszłości. 3. Buduje poczucie własnej skuteczności, pomagając łączyć się z wewnętrznymi zasobami siły. 4. Daje możliwość pozytywnego oceniania własnej tożsamości, poprawiając poczucie własnej wartości. 5. Zwiększa odwagę życiową.

 

Share on Facebook Send on Messenger Share by email

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze