1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia

Punkt zwrotny w życiu - ćwiczenie

123rf.com
123rf.com
Życie jest tym, co dzieje się między monotonią i cudami, powiedział mędrzec z kręgu taoistów. I my mamy na to wpływ. Jak zaprosić do życia moment, który może stać się pozytywnym punktem zwrotnym w kierunku, o którym marzymy?

Życie jest zbiorem momentów w czasie, niektóre są prozaiczne i rutynowe, niektóre nadzwyczajne. W każdej chwili wpływamy na ich bieg - energią naszych myśli i emocji. Psychoterapeuta Ryan M. Niemiec, pracujący metodą psychologii pozytywnej, proponuje pracę z ważnymi momentami w życiu. Podaje swój przykład. Kiedyś po trudnym dniu, w czasie kiedy odczuwał nieznośną stagnację swojego życia, szedł ulicą ze spuszczoną głową i kopał kamień. Przechodził obok meksykańskiej restauracji. Powiedział sobie w duchu: „Nie poddawaj się, daj sobie jeszcze jedną szansę” i mruknął głośniej: „Masz ochotę na kawę?”. „Oczywiście”, odpowiedziała kobieta, która nagle się przed nim pojawiła. Poszli na kawę a ta kobieta została później jego żoną. Ryan Niemiec twierdzi, że to był ważny dla niego moment, dzięki temu, że odważył się być wytrwałym i mieć nadzieję. Zwrócił się do swojej siły wewnętrznej i wykazał się odwagą. Uważność na takie momenty pomaga nam uświadomić sobie, w jaki sposób możemy czynnie wpłynąć na nasze życie.

Punkt zwrotny w życiu - ćwiczenie

1. Ważny moment w życiu

Przypomnij sobie moment, który miał pozytywny wpływ na ciebie. To nie musi koniecznie być coś bardzo spektakularnego. Chodzi o wydarzenie, w którym czułaś swoją moc. (Ludzie często przypominają sobie, jak podnieśli się po dużym stresie, traumatycznym wydarzeniu albo w jakiś zaskakujący sposób znaleźli pracę lub poradzili sobie po prostu w trudnym momencie).

2. Odkryj moc ważnego momentu w życiu

Odtwórz, jakie drzemiące w tobie siły doszły do głosu. Jakiego rodzaju mocy użyłaś? Wytrwałości, kreatywności, wiary?

3. Jak ważny moment na ciebie wpłynął?

Zbadać, w jaki sposób tamta chwila na ciebie wpłynęła? Co w sobie odkryłaś? Jakich informacji o twojej tożsamości dostarczyła? Jak to wpłynęło na twój obraz siebie?

4. Wróć do teraźniejszości

Zastanów się jak możesz wykorzystać tą siłę w sytuacji, w której obecnie się znajdujesz. Czy możesz zmobilizować się do działania? Może ten rodzaj siły uruchomi inne drzemiące w tobie pokłady cech, które są ci potrzebne właśnie teraz?

Potencjalne korzyści z ćwiczenia

1. Uruchamia pozytywną pamięć autobiograficzną. 2. Uczy, w jaki sposób wykorzystywać pozytywną przeszłość do kreowania pozytywnej przyszłości. 3. Buduje poczucie własnej skuteczności, pomagając łączyć się z wewnętrznymi zasobami siły. 4. Daje możliwość pozytywnego oceniania własnej tożsamości, poprawiając poczucie własnej wartości. 5. Zwiększa odwagę życiową.

 

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze