Praktyka uważności prowadzi do dogłębnego poznania siebie. Jeśli uszanujemy każdą myśl i uczucie, które się w nas pojawiają, dowiemy się kim jesteśmy i czego pragniemy. Natura ludzka dąży do rozwoju, więc każdy z nas jest kreatywny. Jak odpowiedzieć na wewnętrzny głos, który wzywa nas do tworzenia?
Ellen Langer, profesor psychologii z Harvardu, była na wakacjach. „Czuję, że chcę malować” - powiedziała do swojego przyjaciela artysty. - Nie mam pojęcia, dlaczego to powiedziałam. W całym moim życiu nie miałam więcej niż dwóch zdań w myślach na ten temat. Przyjaciel odpowiedział: „Po prostu to zrób” i dał mi małe płótno na blejtramie - wspomina Langer.
W swojej książce „On Becoming an Artist: Reinventing Yourself Through Mindful Creativity” opisuje, że namalowała dziewczynę na koniu podczas wyścigów po lesie. Była zaskoczona, że obraz takbardzo jej się spodobał. Psycholożka na własnym przykładzie przekonała się jak ważna jest uważność na wszelkie impulsy, które w nas są. A jeszcze istotniejsza jest odwaga, żeby na nie odpowiedzieć. W książce dzieli się z czytelnikami swoimi refleksjami na ten temat – nie trzeba gromadzić wielu narzędzi, wynajmować studia, brać lekcji u mistrzów, tylko odpowiedzieć otwartością na wewnętrzną inspirację.
Langer pisze o własnym doświadczeniu: „Byłam w pełni obecna, kiedy malowałam dziewczynę na koniu. Nie oceniałam tego, czułam się tak, jakbym to nie ja malowała. Coś większego niż ja mnie prowadziło. Kiedy żyjemy bez uważności, nie widzimy, nie słyszymy, nie smakujemy. Nie możemy dotknąć naszego wewnętrznego bogactwa, nie zauważamy też piękna otaczającego świata. Rozpoczęcie działalności artystycznej jest jednym ze sposobów, aby móc przejść od bezmyślności a dokładniej bezuczuciowości, do życia bardziej uważnego. Jeśli w pełni zaangażujemy się w tą nową działalność, przekonamy się jak uważność nas ożywia. Kreatywność to nie tylko ucieczka od nudy, to klucz do odnalezienia sensu własnego życia, do spełnienia.”
Psycholożka i artystka namawia nas, żebyśmy sięgnęły do nie odkrytych jeszcze pokładów naszej twórczości. Nawet tak prozaiczne zadanie jak pisanie listu może być okazją do bycia twórczym. Radzi też nie martwić się tym, co pomyślą o nas inni, tylko kierować się własną przyjemnością i iść za wewnętrznym głosem. Wystarczy zrobić pierwszy krok, zacznij od czegoś łatwego - zachęca Ellen Langer i doskonale, wie, co mówi.
Twórczość - 7 rad, by stała się częścią życia - TUTAJ