1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia
  4. >
  5. 10 wskazówek, by poprawić każdą relację

10 wskazówek, by poprawić każdą relację

123rf
Pochłonięci szybkim życiem i koncentracją na zadaniach zaniedbujemy partnera i przyjaciół. Tak się zdarza. Psychoterapeutka Christina Steinorth, autorka książki „Cue Cards for Life: Thoughtful Tips for Better”, doradza co możemy zrobić, by poprawić każdą relację.

1. Słuchaj uważnie

Słuchanie jest umiejętnością, która wymaga uważności na słowa, kontaktu wzrokowego i bycia świadomym języka ciała rozmówcy. Kilka minut uważnego słuchania dziennie jest uzdrawiające dla bliskości w relacjach.

2. Rób małe, miłe gesty

Pyszna kanapka do pracy zrobiona mężowi, dokładnie taka, jak lubi. Kawa zafundowana ulubionej koleżance, telefon do cioci nie tylko z okazji imienin potrafią zdziałać cuda.

3. Nie zgaduj, co ludzie myślą i czują

Większość z nas ma tendencję do reagowania na cudze myśli i uczucia ze swojej perspektywy. Lepiej jest jednak niczego na temat drugiego człowieka nie zakładać, tylko otworzyć się i słuchać.

4. Bądź świadoma, kiedy zbliżasz się do ludzi

Chodzi o wyczucie, kiedy się zbliżyć. Zastanów się, czy wiadomość, którą chcesz przekazać, trafi na odpowiedni grunt. Czy jest ku temu czas i sposobność. W ten sposób okażesz szacunek drugiej stronie.

5. Podczas konfliktów bądź uważna na drugą stronę

Można się spierać i nie zgadzać, ale podczas każdego sporu warto wczuć się w sytuację „przeciwnika”. Próby zrozumienia, cierpliwość i empatia wobec kogokolwiek zaowocują lepszą relacją.

6. Walcz fair

Gdy konflikty są trudne, pamiętaj żeby grać fair - mówić o problemie, nie o osobie, nie manipulować, nie zastraszać, nie robić niczego za plecami. Lepsza jest konfrontacyjność niż unikanie, szukanie kompromisu niż nieustępliwość. 7. Odpuszczaj

To bardzo cenne - umieć coś komuś odpuścić. Zrezygnować ze swojej racji zupełnie bezinteresownie, po prostu dlatego, że tą właśnie osobę kochamy czy lubimy.

8. Zwróć się ku czyimś potrzebom

Wystarczy zapytać: „Co mogę zrobić, żebyś poczuł się lepiej?” albo „Czego ode mnie oczekujesz?”. 9. Dbaj o równowagę

Zdrowe relacje są zrównoważone, chociaż nie wymierzane co do milimetra. Jest w nich serdeczna wzajemność.

10. Bądź w pobliżu

Subtelne wsparcie polegające na świadomości, że bliska osoba jest obok, daje ogromne poczucie bezpieczeństwa i bliskości. Niech osoba, która jest dla ciebie ważna, czuje twoją nienarzucającą się obecność.

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze