1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia

Mężczyzna wysoko wrażliwy – jakie ma cechy?

Ważne jest, żeby zdawać sobie sprawę, że wrażliwcy nie mają wyboru – zawsze będą bardziej czuli. (fot. iStock)
Peter Messerschmidt, duński terapeuta, w swojej pracy zawodowej zajmował się tematem ludzi wysoko wrażliwych (Highly Sensitive Person, w skrócie HSP). Na podstawie ponad 20-letniej praktyki wyróżnił cechy, które są wspólne dla mężczyzn tego typu.

Jak rozpoznać mężczyznę wysoko wrażliwego?

Oto główne cechy:

1. Częściej używa miękkich aspektów swojej osobowości, takich jak empatia; rzadziej jest mocny i stanowczy.

2. Przyjaźni się z kobietami, które nie są jego partnerkami seksualnymi, a mniej ma kolegów.

3. W szkole nie interesował się sportem, a zwłaszcza grami zespołowymi.

4. Bywa, że jest nazywany zniewieściałym.

5. Potrzebuje sporo czasu spędzać w samotności.

6. Jego zainteresowania są natury artystycznej, rzadko zajmują go tradycyjnie męskie aktywności, jak polowania, wyścigi samochodowe, mecze piłkarskie.

7. Sprawniejsza część jego mózgu to część prawa, intuicyjna, podczas gdy 75 proc. męskiej populacji aktywniej używa części lewej, logicznej.

8. Brak u niego „męskich, terytorialnych” zachowań, czyli negatywnej zazdrości, chęci rywalizacji, udowadniania swojej siły.

9. W pracy wyróżnia się inteligencją i sumiennością, ale mniej interesują go eksponowane stanowiska.

10. Późno zaczął chodzić na randki i późno zaczął życie seksualne.

11. Rozwiązuje problemy mediacyjnie, a nie siłowo.

Highly Sensitive Person (typ osoby wysoko wrażliwej) to typ psychiczny po raz pierwszy opisany przez psycholog dr Elaine Aron w 1996 roku. Rzuciła ona nowe światło na temat wrażliwości traktowanej niegdyś jako patologię, a nie cechę osobowości. 15-20 proc. populacji pasuje do opisu HSP. Ich mózgi i ośrodkowy układ nerwowy funkcjonują w taki sposób, że odbierają więcej bodźców ze świata i od ludzi. Te osoby czują więcej niż inni i często ich uczucia ich bolą. Przejmują negatywne emocje od innych w taki sposób, że potem źle się czują. Ważne jest, żeby zdawać sobie sprawę, że wrażliwcy nie mają wyboru – zawsze będą bardziej czuli. Niestety, ich wrażliwość często mylona jest ze słabością, neurotyzmem, introwertyzmem, nieśmiałością, społecznym niedostosowaniem. Tymczasem wysoko wrażliwi ludzie potrzebują po prostu zrozumienia, empatii, wolności i spokoju. Bez tego trudno im żyć.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze