1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia

Typy osobowości – Poszukiwacz Przygód, czyli Typ Awanturniczy

123rf.com
Zwykle dominuje w nas jeden lub dwa typy osobowości, ale każdy ma domieszkę także kilku dodatkowych. Przeczytaj ich charakterystykę i zastanów się, do którego typu ci najbliżej. Kolejny typ to Poszukiwacz Przygód.

Kto jeśli nie on odkrywa nowe lądy – także w przenośni?! Żyje na ostrzu noża, łamiąc wszelkie konwenanse, bariery i ograniczenia. „Bez ryzyka, nie ma wygranej” – mawia. Ale tak naprawdę wygraną jest dla niego samo ryzyko.

Jeśli jesteś tym typem, cechuje cię nonkonformizm. Żyjesz zgodnie z wewnętrznym kodeksem wartości i normy społeczne nie mają na ciebie zbyt wielkiego wpływu. Nie zamartwiasz się zbytnio innymi, bo wychodzisz z założenia, że każdy powinien dbać o siebie. Masz dar przekonywania innych i snucia pięknych opowieści. Kochasz ruch, „nosi cię” po świecie, wciąż chcesz więcej i dalej. W życiu radzisz sobie dzięki swoim talentom, pomysłowości i inteligencji. Żyjesz tu i teraz, nie myślisz o przyszłości i nie zamartwiasz przeszłością, twoja dewiza to: „Niczego nie żałuję”. I przyznaj się: w dzieciństwie lubiłaś psoty, prawda?

Można zarzucić ci nadmierny egoizm, ale ty naprawdę żyjesz przede wszystkim dla siebie. Uważasz, że wszyscy mamy jedno życie i trzeba je jak najlepiej wykorzystać. Nie potrzebujesz innych, by podbudować swoją samoocenę ani by mieć poczucie sensu życia. Choć niektórzy są ci niezbędni w twoich fascynujących planach. Masz wyraźne wewnętrzne wyczucie, co jest dla ciebie dobre, a co złe. Jeśli się na coś uprzesz, nikt i nic cie od tego nie odwiedzie. Żyjesz chwilą, a strach cie nie paraliżuje, lecz podnieca. Masz największe ze wszystkich typów poczucie wolności i swobody. Możesz sprawiać wrażenie lekkomyślnej, ale ty po prostu ufasz w swoje możliwości. Nie potrafisz planować czy podporządkowywać się dyscyplinie. Masz lekką rękę do pieniędzy, nie boisz się zaczynać od nowa. Potrafisz w jednej chwili zbić majątek, a w drugiej go stracić. Niedługo potem znowu wracasz do gry. Jesteś wieczną optymistka. Ale uwaga: brak samokontroli, skłonność do życia na krawędzi może być prostą drogą do rozmaitych uzależnień, konfliktów z prawem czy wypadków.

Nie ukrywasz uczuć - od razu widać, czy kogoś lubisz czy nie, pożądasz czy nie, oraz czy ktoś ci działa na nerwy. Zwykle jednak jesteś pogodna, a negatywnym uczuciom szybko dajesz upust w jakiejś aktywności. Jest ci obcy stres, chyba że jego źródłem będzie próba podporządkowania sobie ciebie czy ograniczenia wolności. Z wiekiem możesz poważnieć i skłaniać się ku poważnemu traktowaniu swoich zobowiązań, ale też możesz zgnuśnieć, bo okaże się, że życie to nie jazda bez końca. Możesz też w wieku 80 lat postanowić wziąć udział w maratonie, bo czemu by nie?!

Zasadą, jaką kierujesz się w życiu, ale i w pracy, jest poszukiwanie wyzwań. Jeśli są, pracujesz sumiennie i odpowiedzialnie. Jesteś zwykle dobrym sportowcem, kierowcą, pilotem czy instruktorem sportów ekstremalnych. Ale też biznesmenem, chirurgiem, strażakiem czy prawnikiem specjalizującym się w sprawach karnych. Trudno znosisz nudę i rutynę. Niektórzy Awanturnicy potrafią przejść przez życie bez stałej pracy, wciąż zmieniając rodzaj zatrudnienia i miejsce zamieszkania. Jeśli typ Awanturniczy, to tylko jeden z twoich aspektów, zdecyduj się na pracę, która polega na wykonywaniu krótkoterminowych zleceń, np. w redakcji gazety, reklamie, sztuce czy rozrywce. Wolny strzelec to idealna dla ciebie forma działalności.

Pociągają cię ludzie podobni do ciebie, czyli kochający, gdy coś się dzieje, którzy nie wikłają się w dłuższe związki. Jesteś wspaniałą kochanką i towarzyszką zabaw. Szybko jednak nudzisz się ze stałymi partnerami. Cenisz sobie koleżeństwo, ale mniejszą wagę przykładasz do bliskości i miłości. Nawet kiedy jesteś w związku, to rzadko dotrzymujesz wierności seksualnej. Nie odczuwasz żadnej moralnej powinności utrzymywania związku dla niego samego. Z wiekiem nabierasz ochoty i predyspozycji, by związać się z kimś niebanalnym, kto będzie wiecznie cię zaskakiwał.

Pełną charakterystykę poszczególnych typów osobowości, szczegółowy test pozwalający określić, jaki typ (lub typy)  u ciebie dominuje oraz trening pozwalający rozpocząć pracę nad sobą, znajdziesz w książce Johna M. Oldhama i Louis B. Morris „Twój psychologiczny autoportret” (wydawnictwo Czarna Owca)

 

Share on Facebook Send on Messenger Share by email

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze