fbpx

Jak obudzić w sobie odwagę?

Jak obudzić w sobie odwagę?
fot.123rf

Według Indian jaguar symbolizuje prawość, czystość intencji, wewnętrzną moc, pewność siebie i odwagę. Zdaniem trenerki rozwoju Dagmary Gmitrzak każdy z nas może go w sobie obudzić. Jak?
1. SIĘGNIJ DO WSPOMNIEŃ. Przypomnij sobie sytuacje, w których czułaś się pewnie. Zobacz siebie w tej sytuacji i spróbuj odtworzyć swój stan emocjonalny.

2. UŚWIADOM SOBIE SWOJE PROJEKCJE. Może przypisujesz sobie wiele negatywnych cech, których naprawdę nie masz. Poznając nowe osoby, będziesz doszukiwała się w ich reakcjach potwierdzenia tych cech, mylnie interpretując ich gesty czy słowa.

3. BĄDŹ ASERTYWNA. Masz prawo do swojego zdania, stawiania granic i odmawiania.

4. PRAW KOMPLEMENTY. Nasz mózg nie odróżnia tego, co mówimy do kogoś, od tego, co mówimy do siebie. Zatem prawienie komplementów zarówno innym, jak i sobie ma pozytywny wpływ na nasze samopoczucie.

5. BĄDŹ PRZYGOTOWANA. Aby zwiększyć pewność siebie, przygotuj różne scenariusze ważnej sytuacji. Pomyśl: „Dam sobie radę, niezależnie od okoliczności”.

6. POMYŚL O PEWNYCH SIEBIE OSOBACH. Jak wyglądają? Jak się poruszają? Czego możesz się od nich nauczyć?

7. MÓW WOLNO. Osoba niepewna siebie zazwyczaj mówi szybko, żeby nie zabierać komuś zbyt dużo czasu. Daj sobie prawo, by być wysłuchaną przez innych.

Źródło: Dagmara Gmitrzak, „Trening Jaguara”, Sensus 2014

  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze
?>