fbpx

Jak wybrać okulary dla dziecka?

Jak wybrać okulary dla dziecka?
123rf.com

Dzieci potrzebują okularów z kilku powodów. Tak, jak dorosłych dotyka je krótko lub dalekowzroczność, różnowzroczność, astygmatyzm. Ale jest i jeszcze jedna przyczyna – wzrok dziecka kształtuje się do 5-6 roku życia. Dlatego dobrze dobrane okulary dla dziecka często umożliwiają prawidłowy rozwój wzroku.
Lekarz zaleca dziecku noszenie okularów, ale jak przekonać do tego malca? To jeden z głównych dylematów rodziców. Na szczęście zwykle okazuje się, że jeśli okulary dla dziecka są rzeczywiście potrzebne, to zaczyna ono używać ich z wyraźną przyjemnością. Początki jednak mogą być trudne, zwłaszcza w przypadku najmłodszych. Gdy mają zły humor, rzucają okularami jak każdym innym przedmiotem. Kluczem do sukcesu jest więc odpowiednio wytrzymała na uderzenia oprawka i szkła. Oprawka musi być dobrze dopasowana, a nie na „wyrost”. Nie powinna być ani za duża, ani też za ciasna, nie może zostawiać czerwonych śladów na nosie i za uszami.

Warto kupić od razu drugą parę okularów dla dziecka. Niektóre salony optyczne dają w takim przypadku sporą zniżkę. Ta druga para może się przydać, szczególnie gdy dziecko jest małe i musi nosić okulary non-stop. Okularom przytrafia się mnóstwo „wypadków”. Lepiej być na to przygotowanym.

Jaką oprawkę wybrać? Okulista , w zależności od potrzeby korygowania wzroku zaleca, by dziecko korzystało z okularów przez cały dzień lub przez kilka godzin, podczas pisania, rysowania, czytania lub podczas spaceru. W wyborze oprawki jesteśmy najczęściej pozostawieni sami sobie.

Ten, kto zaczyna nosić okulary, zwykle budzi sensację i staje się przedmiotem żartów rówieśników. Szczególnie na początku. Warto więc posłuchać opinii dziecka – oprawka musi mu się podobać. Oczywiście istnieje niebezpieczeństwo, że trzeba będzie wykorzystać całą swoją sztukę dyplomacji, by wyperswadować okulary zbyt drogie lub nieodpowiednie. Niekiedy dzieci chcą dokładnie takie okulary, jakie nosi ich mama lub tata, bo chcą wyglądać doroślej.