fbpx

8 plusów złego nastroju

Zly_nastroj
123rf.com

Często, gdy jesteśmy w złym nastroju, winimy się za to. Bo przecież powinniśmy robić wszystko, żeby być w dobrym nastroju. Ale czasami po prostu się nie da – mamy fatalny humor i już. Czy można znaleźć plusy złego nastroju? Przynajmniej osiem.
Naukowiec Joseph Forgas wraz ze swoimi współpracownikami przyjrzał się uczuciom, które nazywamy złym nastrojem. Nie są to intensywne trwałe negatywne emocje, tylko przemijające, ale nieprzyjemne stany emocjonalne.

Oto 8 powodów, dla których warto mieć czasem zły nastrój:

1. Ludzie, którzy mają zły nastrój, mają lepszą pamięć. Podczas eksperymentu badawczego okazało się, że osoby będące w takim nastroju po zakupach pamiętały więcej szczegółów ze sklepów, niż ci, którzy byli w dobrym humorze.

2. Ludzie, którzy mają zły nastrój, są bardziej dokładni w swoich wypowiedziach. Lepiej wiedzą, czego chcą i są mniej podatni na uprzedzenia. Ich myślenie jest zdecydowanie bardziej konkretne.

3. Ludzie, którzy mają zły nastrój są zdecydowanie mniej łatwowierni. Łatwiej wykrywają oszustwa i manipulacje.

4. Ludzie, którzy mają zły nastrój, nie ulegają tak łatwo stereotypowym poglądom i opiniom. Są mniej ufni, dlatego myślą bardziej indywidualnie i odkrywczo.

5. Ludzie, którzy mają zły nastrój, mają lepszą motywację do działania, bo dłużej są w stanie znieść trudne warunki.

6. Ludzie, którzy mają zły nastrój, proszą o rzeczy w bardziej uprzejmy sposób. Zdają sobie bowiem sprawę, że muszą się świadomie starać być miłym.

7. Ludzie, którzy mają zły nastrój, są bardziej sprawiedliwi za sprawą większego obiektywizmu i rzetelności. Nie naginają faktów.

8. Ludzie, którzy mają zły nastrój, są bardziej przekonujący, bo wymyślają lepsze argumenty.

  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze