Badania wskazują, że istnieje ścisły związek między bólem psychicznym spowodowanym społecznym i miłosnym odrzuceniem a bólem fizycznym. Jest to silniejsze, niż się powszechnie uważa.
- Złamane serce nie jest tylko metaforą - ból emocjonalny i fizyczny mają wiele wspólnego - powiedział profesor psychologii Naomi Eisenberger, autor artykułu opublikowanego w Psychological Science. - Odrzucenie jest doświadczeniem o ogromnym negatywnym ładunku emocjonalnym. Podczas badań na temat traum z przeszłości okazało się, że większość z nas nosi w sobie ból związany z odrzuceniem społecznym bądź miłosnym.
Podczas badań okazało się, że mózg człowieka, który przeżył odrzucenie, działa podobnie jak mózg kogoś, kto żyje z chronicznym bólem fizycznym. Te same części mózgu mają u tych dwóch grup ludzi podobną aktywność. Bólu fizycznego bowiem doświadczamy również w emocjonalnej części mózgu odpowiadającej za to, jak silny jest dla nas ból i jak na niego reagujemy uczuciowo. Ten składnik emocjonalny fizycznego bólu jest podobny do bólu doświadczanego przy odrzuceniu społecznym i miłosnym. Uaktywnia się wówczas sensoryczny komponent bólu.
Naukowcy odkryli, że osoby, które są bardziej wrażliwe na ból fizyczny, są również bardziej wrażliwe na ból odrzucenia społecznego. Bardziej przeżywają wykluczenie z jakiejś grupy. Bardziej też cierpią po rozstaniu z ukochaną osobą. Gdy uczestnikom badań podawano przez trzy tygodnie środek przeciwbólowy, ich uczucia były mniej zranione niż tych, którzy zażywali placebo. Zdziwiło to naukowców. - Logicznie wynika z tego, że fizyczne i emocjonalne systemy bólu pokrywają się. Wciąż trudno nam uwierzyć, że aż tak bardzo. Dlatego tak ważne są działania psychoterapeutyczne, żeby uwalniać traumy związane z odrzuceniem zarówno społecznym, jak i doświadczonym w bliskich relacjach. Samotność jest źródłem stresu. Kiedy nosimy w sobie długo ten stłumiony ból emocjonalny, cierpi na tym również ciało. Jesteśmy bardziej podatni na ból fizyczny i aktywujemy go. Bezpośrednio przekłada się to na nasz stan zdrowia. Osoby wykluczone i odrzucone są słabsze również fizycznie.
źródło: Association for Psychological Science