Nowe badania pokazują, że nawet długotrwała abstynencja od kokainy nie doprowadza do całkowitej normalizacji obwodów w mózgu.
Badania nad uzależnieniem od narkotyków często prowadzą do uzyskania odpowiedzi na pytanie, czy środki psychostymulujące sprawiają, że mózg wydziela więcej dopaminy, która w nadmiarze odpowiedzialna jest za impulsywne reakcje, czy właśnie to jest powodem, że ludzie sięgają po narkotyki. Czy narkomanami stają się osoby, które nie radzą sobie z emocjonalnymi reakcjami? Przypomina to kwestię, czy pierwsze było jajko czy kura. W pierwszym przypadku można byłoby oczekiwać, że mózg zacznie się normalizować po długotrwałej abstynencji. Żeby to sprawdzić, przebadano 3 grupy osób, które składały się z 47 uczestników nigdy niezażywających narkotyków i 42, którzy brali głównie kokainę, byli jednak po 4 latach abstynencji. Okazało się, że w porównaniu z tymi osobami, które nie miały do czynienia z narkotykami, ich mózgi wykazały nieprawidłową aktywację w kilku obszarach. Chodzi głównie o zbytnią impulsywność i nieumiejętność odroczenia gratyfikacji. Ci ludzie mieli kłopoty z realizowaniem długodystansowych celów i cały czas mieli tendencje do ulegania zgubnym nawykom, ich stare wzorce psychiczne niewiele się zmieniły. Oczywiście, może to oznaczać, że miało to miejsce przed sięgnięciem przez nich po kokainę.
Niezależnie od tego, wyniki badań sugerują, że zmiany nerwowe związane z uzależnieniem utrzymują się długo, mimo długich okresów odstawienia narkotyków. - Wyjście z nałogu jest procesem trwającym całe życie – mówi dr dr John Krystal. - Będziemy sprawdzać, jak te zmiany można odwrócić. Zbadamy też dokładnie, jakie uwarunkowania psychiczne mają wpływ na sięgnięcie po narkotyki, w szczególności po kokainę.
źródło: Elsevier