1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Seks
  4. >
  5. Męskie archetypy: Hefajstos

Męskie archetypy: Hefajstos

fot.123rf
Rzemieślnik, wynalazca, artysta. W swojej podziemnej kuźni tworzył wspaniałe boskie narzędzia i broń, to on wreszcie stworzył pierwszą śmiertelną kobietę – Pandorę. Jedyny bóg, który pracował. I jedyny kaleki.

Zobacz Męskie archetypy: Zeus, Posejdon, Hades, Apollo, Hermes, Ares

HEFAJSTOS. Piękno wykute w ogniu

Mity nie hołubiły go – pojawia się w nich jako błazen, upój albo zdradzony mąż. Ale nie sposób odmówić mu mistrzostwa w pracy. To bóg ognia podziemnego (po grecku jego imię znaczy zresztą „ogień”), takiego, który pulsuje w głębi wulkanu. Może się on ujawnić jako miłosny żar, gniewny wybuch albo fascynacja pięknem. Życie Hefajstosa toczy się wewnątrz. Z powodu odrzucenia trudno mu zaufać, jest bardzo podatny na zranienia. Czasem kryje wrażliwość pod maską błazna. Jego siłą jest praca. Odnajduje w niej siebie. Traktuje ją jak treść życia. Jak kochankę. Zwykle nie szuka sukcesu, nierzadko go odnosi. Jeśli jednak zmuszony jest wykonywać pracę niezgodną z pasją i talentami, popada we frustrację, nałóg albo depresję. Niezbyt przystojny, skromny, wtapia się w tłum. Właśnie przez to, że czuje się w pewnym sensie „ułomny”, chce tworzyć piękno, dba o perfekcję. W ten sposób uzyskuje szacunek, leczy wewnętrzne rany. Najczęściej wypowiada się poprzez sztukę albo rzemiosło. Czasem bardzo precyzyjne. Może być chirurgiem, który przez kilkanaście godzin nie odchodzi od stołu operacyjnego, zapominając o istnieniu czasu.

Upokorzenia uczyniły z niego samotnika. Pozbawiony ogłady, unika spotkań towarzyskich, randek. Ma jednak potrzebę przynależności i często realizuje ją poprzez związek. Kobieta może zająć bardzo ważne miejsce w jego życiu. Jeśli dostrzeże jego wrażliwość, stanie się muzą. Dostanie lojalność i przywiązanie. Potrzebujący akceptacji Hefajstos czasem uzależnia się od partnerki. Niezbyt wylewny w miłosnych wyznaniach, głęboko przeżywa kontakty erotyczne. Gotów uczynić z miłości fizycznej dzieło sztuki. Jak pisze Stassinopolulos, ciało kobiety pod jego dłońmi staje się rzeźbą. Z drugiej strony zdarza mu się w swojej kuźni całkiem zapomnieć o partnerce. Nierzadko żona organizuje mu życie, prowadzi dom i firmę.

WSKAZÓWKA: Hefajstos mocno reaguje na kontakt z ludźmi. Czasem tworzy bardzo subiektywne wersje zdarzeń, zniekształca rzeczywistość. Dlatego ważne jest, by podejmował dialog. On też będzie musiał odwołać się do Hermesa i jego daru komunikacji. Przyda mu się również ambicja i pewność siebie Zeusa – bez nich trudno mu będzie funkcjonować na rynku pracy. Kontakt z archetypem Apollina da mu więcej obiektywizmu, a Dionizos wniesie w jego życie spontaniczność.

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze