1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Seks

Nieśmiałość w relacjach intymnych – jak ją pokonać?

(Fot. materiały partnera)
Nieśmiałość u mężczyzn rzadko jest efektem braku akceptacji własnego wyglądu. To częsty wynik przepracowania lub problemów z erekcją, które są coraz bardziej powszechne nawet u trzydziestolatków.

To kobiety częściej wstydzą się w łóżku. Tak przynajmniej wydaje się wielu z nas. Jak jednak wynika z badań, nawet do 30 procent mężczyzn na jakimś etapie życia odczuwa stres w łóżku. W przeciwieństwie do kobiet nie stresują się oni własnym wyglądem, ale tym, jak wypadną. Z badań przeprowadzonych w 2016 na Uniwersytecie Colombia wynika, że aż 50 procent mężczyzn uważa, że powinni być zawsze „gotowi”. I dlatego decydują się na seks nawet wtedy, gdy nie mają na to ochoty. To z kolei może skutkować całą listą problemów w łóżku.

Potrzeba wykazania się

Wielu mężczyzn uważa, że seks to kolejne pole, na którym muszą się sprawdzić. Powinni być idealnymi pracownikami, synami, partnerami, ojcami, a także kochankami. A paradoksalnie coraz mniej mężczyzn ma ochotę na tak częsty seks jak jeszcze dekadę temu, wynika z badań przeprowadzonych w Wielkiej Brytanii. To przeważnie efekt przepracowania. Wielu ma więc wewnętrzny konflikt – standardową potrzebę seksu, a z drugiej strony przekonanie, że powinni uprawiać go dużo, być gotowi na każde zawołanie, a do tego energiczni, szaleni i kreatywni w łóżku. A od takiej postawy już niewielki krok do poważnych problemów w łóżku. Przedwczesny wytrysk lub problem z jego uzyskaniem, zaburzenia erekcji, w tym jej utrata w trakcie zbliżenia, dotyczą mężczyzn w każdym wieku.

I mimo że ich jednorazowe pojawienie się nie jest powodem do zmartwień, u wielu mężczyzn powoduje ono powstanie błędnego koła. Po jednym niefortunnym zdarzeniu, spowodowanym np. ogromnym zmęczeniem, mężczyzna fiksuje się na tym, że spotka go to kolejny raz. I wtedy najczęściej tak się faktycznie dzieje, ale już tylko i wyłącznie z powodu stresu. Jak sobie z tym radzić?

fot. materiały partnera

Ośmielenie partnera

Czy można pomóc partnerowi wyjść z tego zaklętego kręgu? Tak. W jaki sposób? Luzem i humorem. Nie ma nic gorszego niż utwierdzanie partnera w tym, że stało się coś złego. Obrażanie się, smutek, pytania „Czy coś źle zrobiłam?”. To wszystko wpędzi go w jeszcze większe wyrzuty sumienia niż już ma. Do całej sprawy trzeba podejść na luzie. Przekonać go, że nic się nie stało. Gdy zacznie się stresować w łóżku kolejnym razem, trzeba pomóc mu skupić się na przyjemności, a nie seksie jako zadaniu. Nie naciskać, nie pytać, nie wymuszać. Można nawet zrezygnować ze stosunku na rzecz pieszczot oralnych. Pokazać mu w ten sposób, że chodzi o bliskość, a nie o faktyczny stosunek.

Jeśli problem jednak się powtarza przez dłuższy czas lub nasila, warto przemyśleć wizytę u specjalisty – seksuologa lub psychoterapeuty. Dzięki niemu dowiemy się więcej w temacie przyczyny tego problemu. Czasem konieczna może być terapia behawioralna lub włączenie do codziennego życia sposobów walki ze stresem, takich jak na przykład medytacja.

fot. materiały partnera

Gdy problemy z erekcją to coś więcej

Najczęstszą przyczyną stałych problemów z erekcją, zwłaszcza u młodych mężczyzn, jest stres. Może być spowodowany nadmiarem obowiązków w pracy, „zadaniowym” podchodzeniem do seksu w nowym związku albo być sygnałem problemów w tym już trwającym. Czasem problemy z erekcją mogą mieć przyczynę fizjologiczną, i to nie tylko u mężczyzn po 60 roku życia, jak się do niedawna uważało. Mogą nasilać je: nadmiar alkoholu, papierosy, problemy z sercem, zła dieta czy na przykład brak sportu. Zdarza się, że to wynik przyjmowania niektórych leków. Czasem zaburzenia erekcji są jednak zwiastunem poważniejszych problemów zdrowotnych albo tych zupełnie niezwiązanych ze strefą intymną, jak problemy z kręgosłupem. Wtedy konieczne mogą być leki na potencję. Dlatego zawsze przy długo utrzymujących się problemach z erekcją warto wykluczyć problemy zdrowotne.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze