1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Seks

5 zasad efektywnej terapii par

123rf.com
Postanowiliście rozpocząć terapię dla par, która ma uleczyć lub rozwinąć wasz związek. Zanim jednak zaczniecie terapię, zastanówcie się, co chcecie osiągnąć.

Wielu psychoterapeutów wskazuje na 5 zasad, które terapię par uczynią efektywną. Warto o nich pamiętać.

  • zmiana spojrzenia na związek. Przez okres bycia razem każde z was wyrobiło sobie subiektywny obraz partnera oraz związku. Często jest on wyraźnie nacechowany, na przykład problemami finansowymi, chronicznym zmęczeniem albo zazdrością o drugą osobę. Ważne, by to sobie uświadomić i spróbować spojrzeć na związek obiektywnie.
  • zmiana szkodliwego, dysfunkcjonalnego zachowania. Działacie jako para w pewnych schematach, na przykład zawsze tak samo reagujecie na pewne sytuacje, czy zachowanie drugiej osoby. Przyjrzyjcie się swoim zachowaniom, co wam w nich przeszkadza, co denerwuje lub rani drugą osobę.
  • praca nad wyrażaniem emocji. Czy zauważyliście, że coraz rzadziej parzycie sobie w oczy podczas rozmowy, coraz mniej pytacie się siebie o to, co czujecie, jak się czujecie, o przyczynę nastroju? Parom, które oddalają się od siebie emocjonalnie najtrudniej jest na nowo przetrzeć uczuciowe szlaki.
  • poprawa komunikacji. Rozmowa to podstawa w związku, zwłaszcza rozmowa, która nie dotyczy wymiany informacji, tylko pozwala swobodnie się wygadać, otworzyć przed drugą osobą. Świadomość, że tej osobie możemy powiedzieć wszystko: o naszych uczuciach, lękach, smutkach czy fascynacjach, jest bardzo ważna w związku.
  • wzmocnienie silnych stron związku. Coś, o czym na co dzień nie myślicie, dowiecie się o sobie podczas terapii. Silne strony związku: co sprawia, że wasz związek jest mocny, że go chcecie, że czujecie się wyjątkowi jako para, że nadal w nim tkwicie? Gdy już na to pytanie odpowiecie, będziecie wiedzieli, jak wzmocnić te strony i tym samym wasz związek.

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze