1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Seks
  4. >
  5. Jakość snu wpływa na jakość związku

Jakość snu wpływa na jakość związku

123rf.com
Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley podali smutną wiadomość: im gorzej sypiamy tym gorsze są nasze relacje z partnerami.

Okazuje się, że niedobór snu wpływa nie tylko na nasze zdrowie i jakość pracy, ale także na kontakty z najbliższymi.

Osoby niewyspane stają się drażliwe, niespokojne, nerwowe i zdecydowanie mniej empatyczne niż w sytuacji, gdy mają za sobą dobry, trwający ponad 6 godzin sen. Brak odpowiedniej ilości snu nie tylko wpływa na naszą obiektywność w postrzeganiu rzeczywistości ale także sprawia, że stajemy się mniej wrażliwi na potrzeby i uczucia innych. Zdecydowanie gorzej też idzie nam wyrażanie słów wdzięczności, wsparcia, czy okazywanie empatii i zrozumienia.

Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego przebadali 60 par w wieku 18-56 lat. Każdy z uczestników badania miał w trakcie jego trwania prowadzić dziennik, w którym zapisywał informacje o ilości snu, swoim samopoczuciu oraz relacji z partnerem/partnerką. Druga część eksperymentu polegała na rozwiązywaniu konkretnych problemów, zaproponowanych przez badaczy. Osoby, które danego dnia były niewyspane, zdecydowanie gorzej oceniały wysiłki pomagającego im partnera, rzadziej też wyrażały swoją wdzięczność za pomoc.

Zanim zatem doprowadzimy do sprzeczki z byle powodu, zastanówmy się, czy to nie brak snu spowodował naszą irytację i zniechęcenie.

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze