Psychoterapeutka Christina Steinorth, autorka książki „Cue Cards for Life: Thoughtful Tips for Better Relationships”, uważa, że w związku małe sprawy urastają do wielkich, jeśli w porę się nimi nie zajmujemy. Podpowiada, jak sobie radzić z irytującymi drobiazgami we wspólnym codziennym życiu.
Jak żyć razem, by nie ranić partnera oraz nie szkodzić relacji. Istnieje kilka prostych sposobów radzenia sobie z irytującymi drobiazgami, zanim nie staną się wielkie.
1. Nie mów o domowych intymnych sprawach publicznie Unikaj mówienia o waszych tylko sprawach, zwłaszcza trudnych czy wrażliwych w towarzystwie. Nie zwracaj też uwagi, nie koryguj zachowania partnera publicznie. Załatwiajcie to na osobności, bądźcie dla siebie lojalni.
2. Doceniaj, nie krytykuj
Szczere komplementy i zachwyt działają dużo lepiej niż zrzędzenie, narzekanie i krytykowanie. W ten sposób wzmacniacie w sobie pozytywne aspekty i dobrze wpływacie na swoje zachowanie. Jeśli zatem jest okazja, chwal partnera.
3. Rozważ, czy na jakieś zachowanie partnera nie ma w tobie zgody
Pomyśl, czy partner robi coś, co rzeczywiście ci przeszkadza. Jeśli jego zachowanie przynosi ci emocjonalną czy fizyczną krzywdę, reaguj. Im wcześniej, tym lepiej. Rozważ szczerą, konkretną, ale w życzliwym tonie rozmowę, ewentualnie doradztwo psychoterapeuty. Nie pozwól, żeby nierozwiązany problem, urósł do rozmiarów, z którymi trudniej sobie poradzić.
4. Szukaj kreatywnych rozwiązań
Nie ma sensu zatruwać sobie życia drobiazgami. Kłócicie się o pilota telewizora? Może dwa odbiorniki rozwiążą sprawę. Partner ma tendencje do zapominania o kupowaniu pieczywa, ty weź to na siebie, a on niech zobowiąże się do czegoś, o czym nie zapomina.
5. Dyskutujcie
Otwartość na rozmowy wiele ułatwia. Jeśli nosisz w sobie złość, że partner stłukł twój ulubiony kubek, powiedz mu, co czujesz jednak bez obwiniania. Napięcie zostanie uwolnione i pojawi się przestrzeń do tego, żeby zadośćuczynić stracie.
6. Miej wyczucie czasu
Unikajcie trudnych rozmów w czasie temu niesprzyjającym. Wtedy, kiedy któreś z was jest zestresowane, zmęczone, w fatalnym nastroju. Ważne sprawy załatwiajcie na spacerach, w wolnym czasie, kiedy komórki są wyłączone.
7. Dbaj o swoją kondycję psychiczną
Jeśli sama żyjesz w dużym napięciu, naturalne jest że konsekwencje przeżywanego przez ciebie stresu, przeniosą się na związek. Spokojniejsza ty oznacza szczęśliwszy związek. Dlatego dbaj o własny relaks, medytuj, biegaj, czytaj kojące duszę lektury.
8. Odróżniaj ważne od mniej ważnego
Zastanów się, czy jest coś w zachowaniu czy nawykach partnera, co ci się nie podoba, ale możesz na to przymknąć oko. Nie przepadasz za jego przyjacielem, partner ma słabość do gier w telefonie komórkowym, notorycznie zapomina gasić światła w łazience. Może potrafisz to zaakceptować? Masz ochotę poćwiczyć tolerancję? Nie irytujcie się z powodu błahostek. Wówczas, zdaniem Christiny Steinorth, wasz związek stanie silniejszy i bardziej satysfakcjonujący.