1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Seks

Przerwa w związku – ile powinna trwać? Powody, dla których warto ją zrobić

123rf.com
Kiedy trzeba odpocząć od partnera, zrobić sobie przerwę i spojrzeć na nasz związek z dystansu. Oto kilka kluczowych sytuacji.

Kiedy trzeba odpocząć od partnera, spojrzeć na tę relację z dystansu i zrobić sobie przerwę w związku? Jak długo powinno to trwać? Czy przerwa w związku w ogóle ma sens? Oto kilka kluczowych sytuacji.

  • gdy stajemy się ofiarą fizycznej lub psychicznej przemocy. Gdy pojawia się przemoc w związku, to oczywiste, że nie można w nim dłużej trwać, ani liczyć na to, że partner się zmieni. Ale przemoc psychiczna nie jest taka oczywista. Poniżanie, niewybredne żarty, obarczanie winą, zaniedbywanie, wyzywanie, doprowadzanie do kłótni, pozbawienie emocjonalnego bezpieczeństwa – to są powody, dla których warto zdecydować się na przerwę w związku.
  • gdy poddajemy związek, partnera, naszą relację z nim nieustającej krytyce. Zdecydujmy się na odpoczynek od siebie w związku, gdy wszystko nas w tej relacji irytuje, gdy nie umiemy doszukać się plusów, gdy zaczynamy żyć jak pies z kotem, a myśl o powrocie do domu wywołuje w nas zmęczenie czy irytację. Może warto wówczas przestać się szarpać i zrobić sobie przerwęw związku. Psychologia udziela również odpowiedzi na pytanie: jak długo powinna trwać przerwa? Póki nie zrozumiemy, co dokładnie zaczęło powodować w nas to zdenerwowanie i czego, co mieliśmy w przeszłości, brakuje nam w obecnej relacji.
  • kiedy nie potrafimy zażegnać konfliktu lub zniwelować urazy do partnera po konflikcie. Gdy nie możemy spokojnie funkcjonować w związku, gdy doszło do zdrady, gdy widzimy u siebie lub u partnera nasilający się lęk przed bliskością, gdy konflikt, którego początkiem było przykre wydarzenie lub awantura, ciągnie się i podskórnie odsuwa nas od siebie – wtedy również warto rozważyć, czy przerwa w związku ma sens..
  • kiedy potrzebujemy pobyć przez jakiś czas samemu. Może po to, by zastanowić się nad swoim życiem, by zebrać myśli, może by nacieszyć się samotnością lub zatęsknić za partnerem. To ważny powód, bo gdy po takiej przerwie postanowimy do siebie wrócić, to z pełnym przekonaniem, ale i poczuciem wolności. Ile powinna trwać taka przerwa w związku? Czasami wystarczy tydzień lub miesiąc – ten czas poświęcony na odpoczynek od siebie w związku warto przeznaczyć na wyciszenie się i uporanie z własnymi myślami, na zrozumienie partnera i jego uczuć.

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze