W erze cyfrowej, gdy tradycyjna korespondencja powoli odchodzi w zapomnienie, zdarza nam się zatęsknić za otrzymaniem pocztówki – takiej prawdziwej, ze stemplem i znaczkiem, wysuwającej się niespodziewanie spośród ulotek i rachunków. Z pomocą przychodzi postcrossing – projekt, który umożliwia wymianę pocztówek z ludźmi z najdalszych zakątków świata. Przybliżamy to hobby z okazji dzisiejszego Światowego Dnia Pocztówki.
Postcrossing to hobby i międzynarodowy serwis społecznościowy, który umożliwia jego zarejestrowanym członkom wysyłanie i otrzymywanie tradycyjnych pocztówek z całego świata. Projekt zakłada, że za każdą wysłaną i zarejestrowaną kartkę użytkownik dostanie widokówkę od kogoś innego.
Jego pomysłodawcą jest Portugalczyk Paulo Magalhães, który uruchomił stronę w 2005 roku. Początkowo prowadził ją domowymi środkami, ale projekt szybko zyskał medialny rozgłos i rozwinięty technologicznie rozprzestrzenił się na inne kraje.
Już w 2008 roku Postcrossing świętował pierwszy milion wymienionych pocztówek, a zaledwie rok później liczba ta się podwoiła. W 2023 roku licznik przekroczył imponujące 70 milionów kartek, a obecnie szacuje się, że co dwa miesiące do systemu rejestrowany jest kolejny milion widokówek.
Jak rozpocząć swoją przygodę z wymianą pocztówek? Wystarczy założyć darmowy profil na stronie Postcrossing.com, podać swoje dane adresowe i kliknąć „losuj”. System automatycznie przypisze nam odbiorcę. Na kartce musimy umieścić specjalny kod, który adresat wprowadzi po jej otrzymaniu, co z kolei umożliwi, by nasz adres trafił do puli – i wkrótce to my dostaniemy kartkę od nieznajomego postcrossera z innego zakątka świata.
Choć rejestracja na Postcrossing jest darmowa, nadawca pokrywa koszty pocztówki i znaczka – to jednak jedyny wydatek, z którym musimy się liczyć. Na początku każdy użytkownik może wysłać do pięciu pocztówek jednocześnie, ale im więcej ich wysyłamy, tym większa staje się ich pula.
Kartki są różne – od standardowych widokówek z turystycznych stoisk, przez reprodukcje obrazów, aż po ręcznie malowane obrazki. Nigdy nie wiadomo, co wyciągniemy ze skrzynki, a sami możemy także zaskakiwać naszych odbiorców indywidualnym doborem.
Czy system ma jakieś wady? Niestety, kartki do odległych krajów potrafią długo wędrować, a niewielki ich odsetek gubi się w podróży. Inne docierają z nieczytelnym numerem identyfikacyjnym i nie można ich zarejestrować.
To jednak urok tego powolnego hobby – coś, co wędruje przez cały glob, ma prawo się zniszczyć lub nie spieszyć. Zagubione pocztówki nie zdarzają się zresztą aż tak często, a niektóre przesyłki od niemieckiego adresata potrafią dotrzeć do naszej skrzynki szybciej niż zamówienia z polskich sklepów.
Rozczarowani mogą być też ci, którzy liczą na pocztę dosłownie z każdego kraju – najwięcej użytkowników portalu pochodzi z Niemiec, Rosji i USA, więc statystycznie najczęściej stamtąd otrzymamy pocztówkę. Jednak co człowiek, to historia, więc nie ma mowy o powtórkach.
Zaangażowany postcrosser uważnie przeczyta nasz profil, znajdzie pocztówkę, która trafia w nasze gusta, i napisze parę słów o sobie na rewersie. Od takiego użytkownika możemy liczyć także na urodzinową kartkę, jeśli zaznaczymy nasze urodziny na portalu, a nawet na list, jeśli interesuje nas też szukanie przyjaciół korespondencyjnych. Mniej oddani wysyłają kartki taśmowo, a ci idący zupełnie na łatwiznę wyślą nam darmowe wydruki opisane tylko słowami „Happy postcrossing”: hasłem, którym pozdrawiają się uczestnicy.
Dookoła postcrossingu zrzeszona jest społeczność, która robi z projektu coś więcej niż wymianę widokówek. Zaangażowani postcrosserzy spotykają się w różnych miastach Polski i świata, pokazują swoje kolekcje, wymieniają się nimi w czasie spotkań na żywo, a nawet tworzą własne ekslibrisy.
To właśnie oni ustanowili 1 października Międzynarodowym Dniem Pocztówki. W 2019 r. zorganizowali szereg wydarzeń celem uczczenia 150. urodzin pocztówek – wypuszczono serię okolicznościowych znaczków, organizowano warsztaty i wystawy, cykle tworzenia ich w szkołach. Sukces wydarzenia był tak duży, że od tamtej pory Światowy Dzień Pocztówki odbywa się co roku.
Zachęcamy do udziału w projekcie tych, którzy wśród ulotek i gazetek produktowych chcieliby znaleźć widokówkę z miejsca, którego jeszcze nie udało im się odwiedzić. Happy postcrossing!