1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Spotkania
  4. >
  5. Drag queen z Polski i świata – pierwsze i najlepsze

Drag queen z Polski i świata – pierwsze i najlepsze

Drag queen to nie mężczyzna w kobiecym stroju. Jak powiedział RuPaul: „Nigdy nie udawałem, że jestem kobietą. Ile widzieliście kobiet noszących siedemnastocentymetrowe obcasy, półtorametrowe peruki i obcisłe sukienki? Nie ubieram się jak kobieta, ubieram się jak drag queen!”. (Fot. iStock)
Drag queen to nie mężczyzna w kobiecym stroju. Jak powiedział RuPaul: „Nigdy nie udawałem, że jestem kobietą. Ile widzieliście kobiet noszących siedemnastocentymetrowe obcasy, półtorametrowe peruki i obcisłe sukienki? Nie ubieram się jak kobieta, ubieram się jak drag queen!”. (Fot. iStock)
Noszą spektakularne kreacje i przerysowane makijaże, na szpilkach chodzą z wdziękiem dawnych gwiazd kina. Zagraniczne i polskie drag queen wcielają się w przerysowane postaci kobiece, udowadniając, że to nie tylko ich sposób na wyrażenie siebie, ale też przełamanie stereotypów, a przede wszystkim – sztuka.

Drag queen często wcielają się w gwiazdy, aktorki czy piosenkarki, choć niekoniecznie. Ich sceniczne kreacje są pełne dramatyzmu, wręcz karykaturalne, zaś estetyka równie kolorowa i przerysowana. Tańczą, śpiewają, monologują, dają spektakularne show. W świecie, w którym wszystko ma być „poważne”, zaś sztuka koniecznie naznaczona cierpieniem – drag queen są jak rajskie ptaki, pozwalając sobie na nieograniczoną, barwną ekspresję. Które z nich warto poznać? Oto najlepsze polskie drag queen – i nie tylko.

RuPaul

62-letni dziś RuPaul nagrał 14 płyt, występował z Eltonem Johnem oraz w filmie „Ślicznotki” obok Patricka Swayzego, a także był modelką MAC Cosmetics. Dopiero jednak stworzony przez niego show „RuPaul Drag Race” przyniósł drag queen 4 nagrody Emmy i międzynarodową sławę. Do tego program oswoił zjawisko dragu w świadomości społecznej jako formy artystycznej ekspresji. Jako pierwsza drag queen w historii otrzymał swoją gwiazdę w Alei Gwiazd w Los Angeles.

Lulla la Polaca

Najstarsza polska drag queen. Jako Andrzej Szwan urodził się jeszcze przed wojną. W czasie powstania warszawskiego jako dziecko został wyniesiony z getta przez mur. Oficjalnie pracował w branży budowlanej i prawniczej, przebywał na kontraktach w Libii i Iraku, zaś prywatnie w czasach PRL-u organizował przebieranki dla znajomych. Na scenie zadebiutował w 2010 roku za sprawą nieżyjącej już drag queen Kim Lee. Niedawno wystąpił w przejmującym teledysku „Tata” Ralpha Kamińskiego oraz spektaklu „Orlando. Biografie” w reżyserii Agnieszki Błońskiej w warszawskim Teatrze Powszechnym. W fabułę spektaklu wplecione są wątki autobiograficzne. Polska drag queen jest też bohaterem filmu dokumentalnego „Boylesque” Bogny Kowalczyk.

Adelon

Czyli Lucas Rembas. Swój sceniczny wizerunek zawdzięcza Adele, za którą po raz pierwszy przebrał się w 2016 roku. Od tamtego czasu drag queen śmiało wciela się także w inne postaci, m.in. Violettę Villas czy Magdę Gessler. W tej ostatniej roli wygląda tak wiarygodnie, że bywa mylony z pierwowzorem. Zawodowo jest charakteryzatorem. Odpowiadał za wizerunek Loretty (w tej roli Andrzej Seweryn) w serialu „Królowa” i sam również wystąpił w kilku scenach produkcji.

Dżaga

Mariusz Ząbkowski jest przyjacielem Dody i to właśnie w nią najchętniej się wciela na scenie. On również wystąpił w serialu „Królowa”. Bawi się schematami tego, co kobiece i męskie. Jak sam przyznaje w jednym z wywiadów, dąży do tego, aby jego postać polskiej drag queen nie była stricte kobieca, ponieważ sam nigdy się tak nie czuł.

Gloria Groove

Czyli Daniel Garcia Felicione Napoleao. Pochodzi z Brazylii i jest uważany za jednego z ambasadorów tamtejszej społeczność LGBT. Jego rodzice byli cyrkowcami, a on sam zaczął śpiewać w wieku 4 lat. Występował w telenowelach i w musicalu „Hair”. Śpiewał gospel. Na koncie ma też dubbingi do filmów „Hannah Montany”. Postać Glorii Groove stworzył w wieku 18 lat. Jest to drag queen, która… rapuje. W swoich tekstach porusza kwestie ważne dla środowiska LGBT. Razem z Alexią Twister drag queen prowadzi program „Narodziny królowej” na Netfliksie.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze