Czesław Niemen pozostaje jednym z najwybitniejszych twórców polskiej sceny muzycznej, a jego przeboje są nieśmiertelne. Posłuchajmy ich dziś jeszcze raz.
Dziś mija 20. rocznica śmierci Czesława Niemena – wokalisty, kompozytora, multiinstrumentalisty i autora tekstów. Muzycznego czarodzieja, jak mówił o nim Jan Kanty Pawluśkiewicz. Czesław Niemen miał niepowtarzalną charyzmę i był obdarzony wyjątkowym głosem, dzięki któremu piosenki w jego interpretacji przeszły do historii polskiej muzyki. Przypomnijmy sobie jego największe przeboje – w końcu tak chyba najlepiej uczcić pamięć wybitnego artysty.
„[…] Lecz ludzi dobrej woli jest więcej, I mocno wierzę w to, że ten świat nie zginie nigdy dzięki nim […]”. Tę piosenkę Niemena znają prawie wszyscy. Przejmujący organowy wstęp, poruszający tekst i porywające wykonanie twórcy. Słuchając tej pieśni – bo trudno nazwać ten utwór piosenką – aż ma się ciarki na plecach. Pierwszy polski protest song, jak mówi się o tym utworze, powstał w 1967 roku. W tym samym roku Czesław Niemen zdobył za tę piosenkę nagrodę na V Festiwalu Piosenki w Opolu. Album „Dziwny jest ten świat” został pierwszą Złotą Płytą w historii polskiej fonografii.
„Dziwny jest ten świat” Czesława Niemena wielokrotnie znajdował się na pierwszym miejscu słynnego Polskiego Topu Wszechczasów 3. Programu Polskiego Radia. W 2023 roku w notowaniu Radia 357 utwór znalazł się na miejscu piątym.
Przepiękna piosenka ze słowami Jana Gałkowskiego i Bogusława Choińskiego do muzyki Mateusza Święcickiego. Powstała na początku lat 60. XX w. Zawsze wprowadza w dobry nastrój, przenosząc nas jak za sprawą czarodziejskiej różdżki do zupełnie innej epoki. Piosenka doczekała się wielu interpretacji (pięknie śpiewała ją również Kora), ale jedną z najbardziej znanych jest właśnie wykonanie Czesława Niemena. Utwór „Pod Papugami” pochodzi z trzeciego i ostatniego albumu nagranego przez Czesława Niemena z zespołem Akwarele.
Kolejna piosenka pochodząca z początku kariery Czesława Niemena. Powstała pod koniec lat 60. Tekst napisał Marek Gaszyński. Wielu fanów artysty uważa, że to najpiękniejsza piosenka z repertuaru Niemena.
Co ciekawe, pierwowzorem piosenki, która miała stać się wielkim przebojem, był francuski utwór „Vasovie”, który Niemen skomponował podczas pobytu w Paryżu. Posłuchajcie go również w tej wersji:
„Sen o Warszawie” inspirował i inspiruje nadal wielu artystów, również zagranicznych. Piosenkę wykonała na koncercie w Polsce „Metallica”, a jej fragment zaśpiewał również „Coldplay” podczas występu w Warszawie.
Być może nie wiedzieliście o tym, ale „Sen o Warszawie” jest nieoficjalnym hymnem kibiców klubu piłkarskiego Legia Warszawa. Warto posłuchać tej piosenki w ich wykonaniu – naprawdę robi wrażenie!
Promocja polskiej poezji w najlepszym wydaniu. W tej piosence z muzyką Andrzeja Kurylewicza w wykonaniu Czesława Niemena wersy Adama Mickiewicza wyjątkowo łapią za serce. Niemen pięknie interpretował również wiersze innych poetów: Cypriana Kamila Norwida, Adama Asnyka czy Juliana Tuwima.
„Mimozami jesień się zaczyna, Złotawa, krucha i miła,/ To ty, to ty jesteś ta dziewczyna,/ Która do mnie na ulicę wychodziła”. Któż nie zna słów tej piosenki? Dzięki niej wiersz Tuwima zapisała się w naszych sercach złotymi zgłoskami, a wiele osób przypomina go sobie, nucąc tę piosenkę zawsze pod koniec lata.
Piosenka z ostatniego albumu Czesława Niemena nagranego z zespołem Akwarele w 1969 roku. Muzykę skomponował Czesław Niemen do słów Jacka Grania. Piosenka szybko stała się przebojem i pozostaje nim do dziś, a odpowiedź na pytanie, które pada w tytule, może być chyba tylko jedna.